Od následujícího textu nečekejte žádnou moc konkrétní kuchařku, jak udělat dokonalý snímek. Je to spíše rámcový návod na to, jak si pomoci k dobrým snímkům a mít z nich něco i po mnoha letech. Celá ta sada představuje jakýsi ucelený proces zpracování. Dodatečné odkazy na FastStone Photo Resizer a Easy Thumbnails pak mohou zajímat spíše autory webových stránek s fotografiemi.

Expresní náhled na celkovou metodiku

Asi nejúčinnější informace pro pořízení dobrých snímků je ta, že při focení někde v terénu se na část nastavení soustředit musíte, ale na nemalou část se můžete vykašlat a dořešit to až v klídku u monitoru a kafe. Tak tedy na místě není od věci:

A teď ta sladší polovina: Jestliže váš fotoaparát umí ukládat fotky i ve formátu RAW, pak máte možnost se v terénu absolutně vykašlat na barevnou škálu. Viz "Doladění RAW formátu".

Trošku méně expresní osvětová činnost

http://www.fotoroman.cz/

Máte-li o fotografování výraznější zájem, určitě doporučuji podívat se na odborné články. Tedy samozřejmě až po prohlídce aktů :-)

Doladění RAW formátu

http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=3267

Onen záhadný předchozí link vede k jednomu z pluginů Adobe Photoshop. Samotný Photoshop se bez tohoto pluginu nebude k RAW formátu fotek hlásit a nebude tušit, co s nimi má vlastně dělat.

Jestliže máte pořízenu fotografii v RAW formátu (u Nikonu je přípona souboru NEF), pak tímto ji můžete doladit, aniž byste si rozbili barevnou škálu. Základní princip té "odolnosti proti ladění" je jednoduchý: Zatímco v normálním obrázku může každá z 3 barev nabývat jen 256 hodnot (8 bitů na barvu), v RAW formátu to bývá 4096 hodnot (12 bitů). Tím pádem vám při manipulacích s kontrastem nevzniknou ostré barevné přechody.

Organizace fotografií

Osobně mám nejlepší zkušenosti s tím, že naprosto ignoruji jakékoliv programy na organizaci fotek a vhodným způsobem používám adresářovou strukturu počítače. Možná na to budete mít jiný názor, ale pro mé potřeby je základem struktury názvů chronologické řazení. Základní podadresáře jsou roky a dál už se celý strom s fotografiemi moc nerozvětvuje. Když už si uděláte podadresáře, je vhodné začátkem názvu určit období. Třeba 2011_07_Korfu, nebo nějak tak. Lze vycházet z toho, že fotek za rok nasekáte hrozně moc a budete si chtít ponechat nějaký přehled o jejich rozmístění.

XnView

http://www.xnview.com/

Z dostupných prohlížečů fotografií je myslím absolutní špička. V některých případech možná využijete i funkce na doladění fotky. Pokud se vám po prvním spuštění nebude úplně líbit, zkuste se podívat, jak ho lze nastavit dle osobního vkusu (třeba přes F12). Pokud vám po zmáčknutí té klávesy nevypadnou oči z důlků, budete jistě při jeho dalším používání spokojeni. K jeho zajímavým funkcím patří i dávkové přejmenování fotografií dle nějaké zvolené šablony názvu. To používám velmi důsledně a přejmenovávám fotografie dle data jejich vzniku. Má šablona vypadá takto: Q<Date Taken [Ymd]>###. Důsledky: Ve fotografiích tak nikdy nevzniknou duplicitní názvy souborů a každou zatoulanou fotku by šlo velmi rychle dát na správné místo.

FastStone Photo Resizer

Tady už se začínáme bavit spíše o správě webu.

http://www.faststone.org/

Tento program se pravděpodobně nijak neuplatní při běžném zpracování fotografií. Naopak je výborný v případě, kdy byste rádi udělali zmenšeniny v běžném webovém rozlišení a vrazili na ně svůj podpis. To vše jednou akcí nad celou sadou fotografií, takže je to v cuku letu. Proč to? Protože ty fotografie chcete dát na svoje stránky. Podobně jako já.

Easy Thumbnails

http://www.fookes.com/ezthumbs/

Program má podobný účel jako FastStone Photo Resizer. Dělá miniaturu obrázku - v anglickém názvosloví thumbnail. Na rozdíl od předchozího je jednodušší a lze ho volat dávkovým příkazem bez použití grafického uživatelského rozhraní. To je ovšem dost specializované téma. Pokud nevíte, k čemu slouží ona miniatura, pak jste bohužel při výuce webu přeskočili pár kapitol a k tomuto bude třeba se teprve prokousat. Když to maximálně zjednoduším: Jde o rychlost čtení stránky.

Ukážu, že nekecám a skutečně to používám. Zde je krátký výcuc z jedné mé dávky:

md _out\%1\thumb

bin\EzThumbs.exe _in\%1\*.jpg /D=_out\%1\thumb /P= /W=100 /H=100 /Z=ShrinkToFit /Q=80
bin\EzThumbs.exe _in\%1\*.png /D=_out\%1\thumb /P= /W=100 /H=100 /Z=ShrinkToFit /Q=80