Na kole a na koni

Datum: 21.05.2023
Autor: Mapař

Galánovi a Lence dnes budu trochu zahýbat. Mrkev dostanou jiní koně. Na každoroční klubovou vyjížďku se sjíždí menší dospělácké jádro a dost mládeže.

Bude to i s třídním minisrazem 8.B. Jinak tentokrát místo předsedy dostáváme instrukce o dvou místech k návštěvě. Prvním jsou pěkné stáje v obci Nesachleby.
https://en.mapy.cz/zakladni?q=Znojmo&source=muni&id=5998&ds=2&x=16.0904049&y=48.8450062&z=19&base=ophoto

Je to blízko, ale pokud se snažíte tam nějak bezpečně protáhnout děti, není to taková legrace. Volíme sjezd s využitím cyklostezky od Shell k Louckému klášteru. Poté kolem řeky na Dobšice a k lávce.

Na místě je prostorná louka obehnaná zelení. Zdá se, že je tu docela klidno. Nedaleko stavení se proháněl bažant. Koní je tu několik. Jednoho běláka si prohlédneme, pohladíme, dáme mu mrkvičku a ... to je vlastně vše. Včerejší telefonát byl popsán jako:

"Mohou si tam prohlédnout koně?"
"Ano."první zastávka v Dobšicíchprvní zastávka v Dobšicích

Zpět na zelenou. Podaří se trefit do správného otvoru pod mostem a dokonce i správnou zadní stezku k železnici. Horší je to až u silnice, kde si "pamatuji" nesprávnou cestu ke koním. Ale podaří se trefit:
https://en.mapy.cz/zakladni?q=Znojmo&source=muni&id=5998&ds=2&x=16.0764870&y=48.8631611&z=20&base=ophoto

Tady je to i se svezením dětí. Je tu jiný koník než posledně. Je mladší (má zatím jen asi 400 kg) a prý klidnější, takže se pro takové akce hodí lépe. Je tu i černý dospělák, ale přišel mi trochu nesmělý. Při podávání mrkvičky jsem vyzkoušel, zda se mě chce dotknout nosem na nos. Na rozdíl od toho mladého nechtěl. Koníci jinak bývají družní a mají rádi určitý kontakt. Ruce ani tak ne. Oni je nemají a jsou jim cizí (evolučně si pod tím mohou představit maximálně lví pracku a objímáním by jste asi terno neudělali). Lze si vybavit něco jako logo Raiffeisenbank: Dva koně stojí proti sobě a dotýkají se krky. Tohle skutečně dělají. Je to jejich vlastní gesto.

Zde se dozvídám jinou informaci, než ze dvou předchozích zdrojů: Prý není důvod omezovat mrkev 5 kusů na koně. Tam šlo o možné projímavé účinky, ale pokud toho není celý pytel, tak prý v klidu. Mohu tak rozdělit zbytek mrkve mezi oba dva.

A ježdění? Toho si dorost užil. Koník i jeho majitelka se přitom nachodili. Asi bych také mohl, ale přihodit 400 kilovému drobečkovi na záda dalších 85 mi přišlo, že není ono.pohodička: Děti jezdí a dospěláci koukají.pohodička: Děti jezdí a dospěláci koukají.Nebýt toho, že koník udělal "kuk", vypadalo by to zajímavě.Na koníka sedá i nejmladší účastnice.
Na koníka sedá i nejmladší účastnice.A konečně někdo z dospělých.