Vyjížďka po vinařských stezkách

Datum: 07.05.2023
Autor: Mapař

Doufaje ve světlejší zítřky, jdu v neděli do krátkého. Zatím si snažím představit 15°C. Tentokrát pondělní svátek vychází akorát, aby vinařskou vyjížďku nic neomezovalo.

Na srazu trochu znejistí, když 10 minut před startem ofiko akce pro veřejnost jsme zde jen dva. Ale přibudou lidé, přibudou. Včetně dvou nových tváří. Předseda se nám ještě musí na chvilku vzdálit, ale spojí to s osobním časovkářským rekordem. Tudíž žádné extra čekání.Na srazu. Čekáme na předsedu, který se musel spěšně vzdálit.A je tu Luigi s novým osobním rekordem.

Prvním bodem vyjížďky je Loucký klášter. Už docela dost let bývá naší první zastávkou. Krom samotného vína zde mají i dost dalších písemných materiálů spjatých s vinařskou tematikou. Později odtud popojedeme hezkými zelenými cestami kolem Dyje na další zastávku.

V Novém Šaldorfu je dnes jediný případ, kdy nahlédneme i do samotného sklepa. Jirka zde poví o několika zajímavých odrůdách bílého vína a je zde nějaké občerstvení. K akci se přidá i jeden přítulný kocour.Z Louky se přesunujeme do Nového Šaldorfu.Ve slepě u Jirky jsou představena další vína.Ve slepě u Jirky jsou představena další vína.

Od Šaldorfu odjíždíme k železnici, abychom se pak napojili na trať Znovínu. Další zastávka bude venkovní. Chvíli vydechneme u Starých vinic v Havraníkách. Sluníčko příjemně hřeje. Na těchto svazích je rozsáhlý pás vinic v podstatě od Znojma k hranicím s Rakouskem. Dost vzorků ve stáncích zde bývá místních.hurá na Staré vinice (zadními cestičkami).Přijíždíme do Konic.Přijíždíme do Konic.

Bohatý program pokračuje Peklem, na které se dostáváme hraniční stezkou. I zde jsou pěkné výhledy. Ale na to, že je to peklo, teplota nic moc.Pokračujeme k Hnanicím a do Pekla.V pekle se zastávka opět chvíli natáhne.

Jak správně tušíte, po všech těch návštěvách a vyhlídkách už by to chtělo něco do žaludku. Protože máme zdržení, najíme ve Chvalovicích teď a zbytek programu přesouváme na později. Po obědě jsou ještě 2 body.

K prvnímu zbývajícímu se přesuneme celkem nezáhadně. Na Lampelberg vede bývalá signálka kousek za obcí. Cestou číhá místní srnčí partyzánská buňka, aby se nám vrhla pod kola. Na kraji cesty, okamžik před čelem skupiny, dostává z ústředí pokyn se stáhnout a počkat na někoho osamělého. Tak ji pak vidíme utíkat se schovat do lesa.
    Po obědě pokračujeme na Lamplberg. Srna se otáčí na poslední chvíli.
   
    Srna asi z ústředí dostala pokyn se stáhnout a počkat na někoho osamělého.
   
    Po obědě pokračujeme na Lamplberg.
   nový vinohrad

    Po obědě pokračujeme na Lamplberg.
   
    Po obědě pokračujeme na Lamplberg.

Lampelberg je místo s pěkným výhledem na hranici s Rakouskem (za starých pořádků asi dost oblíbené), na objekt bývalé roty (nyní penzion s chovem jelenů) a bez výhledu na někdejší obec Ječmeniště (protože ta je srovnána se zemí). V příjemném závětří věže Lampelbergu strávíme docela dlouhou chvíli. Pak se vydáme na poslední zastávku do firmy Ampelos ve Vrbovci, kdy se budou losovat ceny.výhled z Lamplberku
    Penzion s jelení farmou. Teprve na pořádném monitoru je vidět konstrukce se
    solárními panely ... natočenými tak, že jsou odtud skryté.
   Na Lamplberku se chvíli zdržíme.Na Lamplberku se chvíli zdržíme.
Na Lamplberku se chvíli zdržíme.Z Ampelosu se po hezky stráveném dnu vracíme domů.