procházka přes Šobes

Datum: 06.05.2023
Autor: Mapař

V sobotu je využitelnější víc odpoledne. Ráno prší. Bude to tedy něco menšího. Na Šobesu už jsem nějakou dobu nebyl. A aby to nebylo úplně malé, dám tu cca třicítku pěšky.

V Gránicích se v jednu chvíli zasním tak, že zapomenu odbočit. Malá korekce dle mapy si s tím poradí a za chvíli jsem tam, kde jsem chtěl být. Přijde mi, že lom v Mašovicích už takto brzy přichází o svoji průzračnost z únorové koupačky (http://www.mapar.cz/?article=20230225_soukroma). Přitom je teplota vody ještě pořád 2 cm. Možná je rozhodující světlo. Ale jedno improvizované vyčvachtání není nic proti ničemu.

Přes Mašovice se sice pokusím proklikatit na zadní variantu cesty přes střelnici, ale nějak mě to zákeřně přesměruje na žlutou a nenadělám nic. Podívám se k výběhu koníků dodatečně, dokonce je cítím (respektive to, co z nich padá), tráva je spasená, ale k vidění nejsou. Může se stát, že mají hříbata a od cest se odklidili co nejdál. Vzápětí mi přes cestu přeběhne dnešní první černá ... nikoliv kočka ale veverka.

Po napojení se na Lipínskou cestu využiji toho, že není kam spěchat a konečně po letech navštívím jednu dávnou vyhlídku. Z mráčku chvíli zaprší a v dalším okamžiku přestane. Odpoledne má být celkem čisté. Teď na jaře jsou lesy dost živé. Vzhledem k podivnému mručení z naprosto nelokalizovatelného místa bych nic nedal za to, že jsem prošel kolem bachyně se selaty.

A černou veverku číslo 2 máme nad Šobesem. Před klesáním k vinici vidím novou značku: Výstražný trojúhelník s nakresleným hadem (ne, že by se mi to dařilo najít v seznamu výstražných značek). Člověk nalévající na vinici víno mi říká, že hadů a ještěrek tu ubývá. Nejsem si pak jist, jestli nemyslí ještěrky na lahvích, protože naproti stánku na zemi jedna krásná Lacerta viridis je, pózuje na objektiv a nenechá se rušit.Improvizovaná koupačka v Mašovicích je dnes teplejší, než ta únorová.Ještěrka na Šobesu to nějak popletka. Má být na lahvi a místo toho běhá po zemi.