Šetříme energie

Datum: 03.01.2023
Autor: Mapař

Je samozřejmě hodně možností: Fotovoltaika, tepelné čerpadlo, zateplení domu, snížení teploty ... nebo to všechno smést ze stolu a na zimu se jako každý normální člověk přesunout na Seychely. Tam si 30°C ve stínu užijete kterýkoliv měsíc.

Nevím, který vtipálek nazval 45. rovnoběžku mírným pásmem, když zde během roku může teplota lítat o 60°C.

Vídeň má trochu bohatší nabídku spojů a vychází to výrazně levněji. Akorát se při odbavení ukazuje drobný zádrhel s QR kódem pro vstup. Má se vytvářet aplikací odkazovanou z https://seychelles.govtas.com/. Není zjištěna žádná normální webová verze pro prohlížeč (automaticky to vykopne všechny, co nechtějí "chytrý" telefon), aplikace je silně chybová a s naklofanými daty se něco reálného děje, až když to začnete u místních úředníků postrkovat přes chat odkazovaný na https://tawk.to/seychelles. S člověkem, který něco tak geniálního vymyslel, se asi nechcete potkat. Tyto údaje se kdysi vyplňovaly v letadle na papír. Pak nějaký idiot prohlásil, že počítače zjednoduší lidem život.

Údaje doplněny a co dál? Kytička nachází nové letenky. Jsou přes 60 klacků. Mám zasponzorovat arabáky nebo dodavatele energií?

Co vlastně řeším? Zanedlouho to bereme zkratkou přes Katar.

7.1.

Seychely jsou 3 časová pásma na východ. Nemrtví se vypotácíme z letadla do 30°C vlhkého teploměru. Zde šlape vše jako obvykle: Objednaný odvoz z letiště, ubytování a ještě ten den zahučím i s píďaty a květinkou do moře.

8.1.

Další den je pro mé účely ideální počasí. Chčije a chčije, tak si mohu lízat spálená ramena. Bazén resortu Berjaya (https://www.berjayahotel.com/mahe) má v nejhlubším místě 3 metry, což je alespoň nějaká příležitost pokusit se obnovit vyrovnávání tlaku v uších při potápění. Pro šnorchlování v moři se to bude hodit.

9.1.

Další den navštívím Anse Major Trail (https://mapy.cz/turisticka?x=55.3900214&y=-4.6264910&z=16). Na výpadovce ze silnice a na rozcestí (další trail Mare Aux Cochon - https://mapy.cz/turisticka?x=55.4108139&y=-4.6280951&z=16 - vede do kopců) je dnes lepší značení než kdysi. Bohužel je to doprovázeno tím, že auta jsou nakydána na nejneuvěřitelnějších místech až těsně u parku. Před dekádou končila pořadová čísla SPZ kolem 20000, dnes 38000. Čísla do 100 má rodina bývalého prezidenta. Provoz je takový, že pěší cesta z Beau Vallon je vyloženě nebezpečná. Motorismus už je na Mahé obtěžující podobně jako u nás.

Na pláž jsem ale došel a dnes si vyzkouším i sladkovodní jezírko poblíž. Netrvá dlouho a začne mě okukovat krásná akvarijní rybička. Za ní se ke mě přiblíží asi 15 cm sumeček a kouká, co by se dalo. Po něm dalších 5 a postupně se přibližují. Jdou sice na chvilku zahnat, ale tu rybku neznám. Celý zástup na mě kouká, zda se ještě hýbu a kdy už teda mohou. Nakonec z té laguny raději vypadnu.

Na turistické cestě je dnes výrazně větší provoz než kdysi. Pavučinám to moc nesvědčí a docela překvapí nalezení jednoho deseticentimetrového palmového pavoučka na zpáteční cestě.Ve Viktorii navštívíme trh, na kterém je možné si koupit třeba ... takového kapříka.Ve Viktorii máme koření prozatím na koukání.Ohrada se želvami je přímo v resortu Berjaya.Ohrada se želvami je přímo v resortu Berjaya.
Ohrada se želvami je přímo v resortu Berjaya.Z Anse Major Trail je výhled na Silhouette.Anse Major TrailAnse Major Trail
Anse Major Trailkonečně na Anse Majorkonečně na Anse Majorna Anse Major
džungle u Anse Majorsladkovodní jezírko u Anse Majorna Anse MajorVracím se z Anse Major zpět.
Jednoho z palmových pavočků se u frekventované cesty najít podaří.

10.1.

Šnorchlovací výlet se zde dá pořídit za 100 éček na osobu. Nevypadá to málo, ale zahrnuje to i polední grilovaní. S trochou štěstí si vás člověk nabízející tyto výlety najde přímo na pláži. Pokud se sejde kolem 10-ti lidí, měla by to být ideální velikost.

Rochním se ve vodě a se smutkem pozoruji zdevastovaný porost korálů. Tedy pokud mám na to čas a nesloužím jako tažný remorkér píďat a v jednom případě i květinky. Některé roky trvá období s teplejší vodou déle, než korály snesou. Ostrůvky života zde existují, ale není jasné, zda dosud, či znovu. Rybičky najdete a některé i pěkně velké. Ale samozřejmě se to odvíjí od celkového bohatství korálového útesu. A to šlo dolů. Bělení po sobě zanechalo paseku.

Za těchto okolností bylo štěstí narazit na mořskou želvu. Přemístila se na dno v cca 5-ti metrech a zůstala tak dosažitelná, ale nejsme na lovu. S přiměřeným odstupem od ní se spokojím.

11.1.

I když jsem měl na potápění tričko, slunce se vyřádilo alespoň na zadní části stehen a lýtkách. Další den jen sleduji vytahování sítě. Drobné rybky, pár hezkých, mořská želva (ta samozřejmě zpět do moře), 2 rejnoci. Krom toho cca 70 cm dlouhé miminko kladivouna, co skončí na nějakém talíři dřív, než stihne ochutnat svoji první větší rybu. Toho stihnu nanejvýš pohladit na rozloučenou. Na velikost té sítě je úlovek nic moc.

Obvyklé šnorchlovací místo na severním konci Beau Vallon je teď za odlivu úplné mléko. Dohled se štěstím na metr a trochu znejistí, když po kolena ve vodě mi odcházející vlna přihrála rejnoka málem pod nohu.

Večer se zde mrknu na zpravodajství z pera stanice Al Jazeera. Jeden z našich kandidátů pronikl i do těchto zpráv ... ohledně soudního řízení k Čapímu hnízdu.

12.1.

Na další den měníme ostrov. Rychlá loď nás s mezipřistáním na Praslinu dováží na La Digue, kde si na několik dní půjčíme kola. Konečně ostrov bez automobilového provozu, ale i zde mě pronásledují 2 nejstrašnější slova: wi-fi. Odpočinek po příjezdu je proložen těmi modrými skřety. Už bych hlavnímu hrdinovi Gargamelovi přál tu vysněnou šmoulí polévku s lanýži, šmouly v kreolské omáčce a jako dezert sorbet z mixované šmoulinky na vrchu ozdobený kytičkou vytvořenou ze srdíčka a mozku šmoulíčka.

Za odlivu brouzdám někdejší šnorchlovací lagunou. Oproti stavu před 10-ti lety potkávám 2 kraby a asi 10 ryb celkem. Vzácně narážím na živý korál. Do západu slunce je ještě čas, tak popadnu kolo pro cestu na druhou stranu. Překonám džunglí šíji ostrova a na konci objedu několik louží. Konečně u pláže, kterou očekávám prázdnou. Je zde jen ... hromada koupajících se lidí a dobrý přístup do vody. Léta páně 2013 jsem psal, že se tu koupat nedá a teď, když se otočil vítr, je vše jinak.Jsme v přístavišti. Tohle jsme jeli minule a teď pojedeme menší.Vyjíždíme na La Digue.Vyjíždíme na La Digue.Po levé ruce máme ostrůvek, jehož název nenalézám.
Předháníme rybářskou loď.Větší v levo je Praslin a v pravo je La Digue.Míříme k mezipřistání na Praslinu.Grand Anse
Grand Anse

13.1.

Ráno se ukazuje, že mám trochu více času, než jsem předpokládal, tak pro začátek přejedu džunglí a trochu očenichám dno u Grand Anse (https://mapy.cz/letecka?source=osm&id=128823089&x=55.8438994&y=-4.3738467&z=18): Pozvolna stoupající, bez bariéry, zbytky korálových balvanů ohlazené. Pár ryb, jinak písečná poušť. V rozumné vzdálenosti od břehu se nezdá být něco k vidění. U sedla do Petite Anse alespoň beru 3 kokosy na jídlo.

Při návratu udělám odbočku do kopců. Po silničním stoupání na trošku větší zahřátí se doplazím k pěší odbočce. S kolem nemám šanci pokračovat.Grand AnseGrand Ansejezírko u Grand Ansejezírko u Grand Anse
výhled od Belle Vue na Praslin

14.1.

U někdejší svatební pláže Anse Source d'Argent se daří najít průchod do hlubší části laguny. K vidění jsou ostrůvky živých korálů, barevné rybičky, ostenec picassův, pár ryb jak víka od popelnice. Pás hlubšího dna asi vede vodu při přílivu a odlivu a nedaleká říčka přidává do laguny chladnější sladkou vodu. Zde ty korály asi nejsou v takovém horku. Je to pěkné místo i na zítra.v parku u Anse Source d`Argentvýběh želv v parku u Anse Source d`Argentvýběh želv v parku u Anse Source d`Argentgranitový masiv v parku u Anse Source d`Argent
výběh želv v parku u Anse Source d`Argentvanilka u Anse Source d`Argentna Anse Source d`Argentna Anse Source d`Argent
šnorchlování na Anse Source d`ArgentPraslin z Anse Source d`Argentšnorchlování na Anse Source d`Argentvanilkové lusky
vanilkové květyodliv v parku nedaleko kiosku s občerstvenímodliv v parku nedaleko kiosku s občerstvenímsbírání mořských plodů za odlivu
sbírání mořských plodů za odlivuna Anse Source d`Argentna Anse Source d`Argentna Anse Source d`Argent

15.1.

Den začíná nalezením miminka želvy obrovské ve výběhu dospělých želv. Tam pochopitelně nemůže zůstat, protože by tam ten 10-ti centimetrový prcek byl jak křeček na tankodromu. Kytička tedy nese drobka na vrátnici parku. Prý v tom výběhu dokázal po vylíhnutí přežít asi 3 týdny.

Odpoledne se neplánovaně uvolňuje nějaký čas na Belle Vue Nature Trail s vyhlídkami (https://mapy.cz/turisticka?source=osm&id=128823575&x=55.8411690&y=-4.3584527&z=17). Prosupím stoupání po silnici, minu kapličku, najdu začátek turistické stezky (dle značení bych šel k někomu na návštěvu) a doufám v procházku po vrstevnici, když nahoře už jsem.

"Cha chá", jak by řekl Nelson ze Simpsonů.

Pořádné stoupání začíná. Cesta je udržovaná, dá se po ní jít, to ano. Míjím dokonce ceduli upozorňující na vanilku, podobně jako u nás na naučných stezkách. Na jednom místě je stoupáné podpořeno jednoduchým kovovým žebříkem. Ve zdejších podmínkách je jeho kovová konstrukce zkouška víry, ale vypadal v pořádku. Na pár dalších turisticky pokročilých kamenných místech není už nic. Tedy krom tropické zeleně v kontaktní vzdálenosti. Z netradiční pozice si mohu nafotit západní stranu ostrova, ale přes kopec pořád nevidím.

Konečně dosahuji vrcholu a hned je všude mokro. Tropický liják udeří náhle plnou silou jak na vypínač. Z odkrytého výhledu na východ vidím skrz déšť maximálně do 100 metrů.Opět nalézám jednoho z těch neškodných pavoučků.Jsem už jen kousek pod Belle Vue.

16.1.

Další den začíná pod mrakem. Podaří se podél mola proplavat na vnější stranu útesu (a vyplašit při tom 2 rejnoky). Ale i vně není ještě taková hloubka a voda se tam díky vlnám kalí. Korály tu moc živě nevypadají. Naopak docela živě vypadám na zpáteční cestě já: Jak je odliv a vlny navíc hrnou vodu přes útes, tak ta voda musí někudy odtékat zpět do moře. No samozřejmě, že tím nehlubším korytem u mola, kterým jsem opouštěl útes. Mám i s ploutvemi proti proudu co dělat, abych se dokázal vrátit. Nerad bych to nasměroval do vedlejšího přístavu, kde není žádný provoz a je tam křišťálově čistá voda...

Přes poledne už je krásně. Silnička od Patatran Village dozadu podél pobřeží je téměř stejná jako před deseti lety. Je zde pár stánků s ovocem a u nich loudí želvy obrovské. Vědí, co je pro ně dobré. V jedné restauraci ji dokonce pakovali ze dveří.Na hřbitově nedaleko Patatranu zaujmou květiny. Pak mi dojde, že musejí být umělé.Na severovýchodní části ostrova jsou želvy volně. Stejně nikam neutíkají.moje bota pro porovnání rozměrůna pláži nedaleko Patatranu
na pláži nedaleko Patatranuzřejmě lodička někoho místníhou Patatranuseverovýchodní část ostrova
severovýchodní část ostrovaVypadá to jako neúspěšný podnikatelský záměr.severovýchodní část ostrovawww.georgecamille.com
Konečně se jeden palmový pavouček opravdu podařil.Želvu vyhodili z baru. Asi už měla dost.severovýchodní část ostrova se stánkem na Anse Caimanseverovýchodní část ostrova
Na pivo to máme 4542 mil.

17.1.

Ranní porce počasí určitě není suchá. Přidává se silný vítr. Ne, rotující bouře se zde není třeba obávat. Rovníková oblast už z principu nemůže být zasažena hurikánem, protože blízko rovníku chybí Coriolisova síla, která by ho pomohla roztočit. Vzniká při pohybu na povrchu rotující koule.

Do pohybu se daly vlny, do pohybu se dala loď na Mahé a do pohybu se dala posádka měnící cestujícím blicí pytlíky.Na odjezdu trochu fouká.

19.1.

Po včerejších nákupech ve Viktorii je dnešní šedivé dopoledne ideální na procházku po kopcích. Doufám, že Mare Aux Cochons Trail je průchozí. Ve starší mapě ho nemám, takže džunglí půjdu "od oka" a budu doufat, že neztratím cestu. Vychází se ze stejného rozcestí, jako na Anse Major Trail.

Silnička mě dovede vysoko do kopců, kde vznikají nové budovy. Když uvážíme, že zdejší průměrná rodina má 4-5 dětí, je tím budoucnost maličkých Seychel asi daná. Za poslední budovou ukazuje šipka na nezřetelnou pěšinu ve vysoké trávě. Na turistickou stezku to vypadá jako špatný vtip. Asi zde téměř nikdo nechodí, protože už jen vyjít sem po silnici dá zabrat.

Doufám, že mezi stromy tráva zmizí a udělám pár kroků. Jsem v korytu potoka a při troše fantazie cesta pokračuje za ním. Z nějakých nepochopitelných důvodů je vzdálenější část cesty lepší, nebo alespoň zřetelnější. Později prochází skrz ruinu nějaké stavby. Na pár místech připravily padlé stromy až takový orientační špek, že správné pokračování jsem identifikoval až na podruhé. Nedaleko hranice mraků se stoupání napojuje na cestu po vrstevnici. Cesta je na pravé straně přehrazena padlým stromem tak kvalitně, že se to obejít ani nepokouším. Levá někam vede a obratem se z ní stává celkem luxusní cesta. Místy její konstrukce na svahu dokonce zahrnuje nějakou podezdívku. Povrch se několikrát změní. Její směr ve mě vzbuzuje naději, že mě dovede do Beau Vallon přímo.

Konečně mě trail vyplivne na silničku a teď jen najít nějakou cestu dolů k pláži ... Ulička naprosto autentických Seychel si mě podrží pevně. Jeden nadějný sestup mezi domy nalézám, ale nakonec nenajdu průchod skrz. Abych to nějak vyřešil, nezbylo než dojít až k sedlu mezi Beau Vallon a Viktorií.kapříci připluli do ViktorieTahle rostlina je mi hrozně povědomá ... z květináče.Místy budu trochu spekulovat, kydy ta cesta vede.Na granitový masív se už dívám shora.
Cesta po vrstevnici nabývá docela upravenou podobu.dokonce s vyhlídkou lavičkousměrovka z rozcestí

20.1.

Pátek je šnorchlovací. Kytička a píďata se bohužel nezúčastní, ale už první šnorchlování naznačuje, že tady by to nemuselo sednout. Na plavání u břehu po pás ve vodě kolem jednoho místa zapomeňte. Do vody jdeme z lodi u Saint-Anne na vnější hraně útesu (https://mapy.cz/letecka?source=osm&id=15883071&x=55.5079045&y=-4.6104794&z=17). Dva ze tří členů posádky jdou do vody se záchrannými kruhy. Budeme je následovat podél útesu a loď bude následovat nás. Na deseti minutové plavání zapomeňte rovněž. Jsme tam asi hodinu, ale pro tuto konkrétní skupinu to vypadá OK.

Dno podél útesu je hojně porostlé vodními rostlinami. Hned na začátku se podaří narazit na vodní želvu schovanou na dně u kamene. Pak většinou nějaké rybky. Dno je tu do cca 5-ti metrů, takže se lze k němu potopit a podívat se z blízka.

Následuje polední grilování na Longue (https://mapy.cz/letecka?source=osm&id=15883071&x=55.5047770&y=-4.6254590&z=19), odpočinek na rozsáhlé mělčině z korálového písku a návštěva parku na ostrůvku Moyenne.

Tím končí část pro suchozemské krysy a mezi Moyenne a Longue nás loď skulinou v korálové bariéře (https://mapy.cz/letecka?source=osm&id=15883071&x=55.5119546&y=-4.6221840&z=19) vyveze do hluboké vody. Přemýšlím, jak často plní záchranné kruhy své původní poslání. Nyní 2 lidé z posádky táhnou kruhy a za nimi se táhne asi 10 šnorchlujících.

Na dně je tentokrát víc na koukání. Útes není zahalen vodními rostlinami, jsou zde živé korály, tvar je rozeklaný a svádí k proplavávání příkopů tam dole. Průvodci to tady znají dobře. Vědí, že medúzy, kterými proplaváváme, nejsou nebezpečné a směřujeme k místu, kde má být k vidění žralok.

Připomínám, že je možné se orientovat podle docela vzdáleného břehu, ale spíš podle korálových útesů pár metrů pod hladinou. Tohle tedy musejí mít naplavané, aby něco trefili. Po chvíli průvodce zajásá, že jsme žraloka našli a je pod námi. Trochu nervózně koukám do vody a z počátku nic. Potom si všimnu v mezeře mezi kameny kus šedavého matného povrchu. Ten neforemný kus je on? Tak malý? Pak mi dojde, že odkrytá je část hlavy a jedna prsní ploutev. O kus dál zpoza kamene vykukuje ocas. Žraloček se válí na útesu v hloubce 3-4 metry může mít kolem 150 cm. Prý není nebezpečný. No - asi bych si ho pohladit nechtěl.

Zanedlouho jsme opět v lodi (https://www.seybusiness.com/Dolphin_Nemo_Glass_Bottom_Boat_&_Charter/3869/about nebo "+248 259 69 22" x "glass bottom"). S naloděním kupodivu nespěcháme kvůli žraločkovi, ale proto, že máme popojet k nedalekým delfínům. Jejich řídce rozptýlená skupina má možná pět kusů, tak nám několikrát ukáží hřbet. K této posádce padne ona loď se skleněným dnem jako ulitá. Jejich znalosti a elán překračují hranice pouhého byznisu.

21.1.

"Nepůjdu do vody. Bolí mě uši."

Marně se snažím kytičku přesvědčit, že uši budou bolet i zítra, zatímco náš poslední odliv je teď a příští šnorchlování je za nedefinovaný počet let. Moře je konečně klidné a na čumendu se dají použít korálové útesy na obou koncích pláže Beau Vallon. Nově jsem dopoledne zkoušel levý: Dosud živé korály, ryby a dokonce i mořská želva. Co si všímám oproti stavu před dekádou: Za celý pobyt ani jeden perutýn a ani jedna ropušnice.

Odpoledne začíná příliv. Útes vyzkouším prohlédnout ještě jednou, ale voda už je kalnější. Dost to připomnělo denní cyklus z řecké Lefkady, kdy první řada hotelů byla příliš nízko nad hladinou a kanalizace tak neměla spád ...

Na vlastní oči vidím spuštění prvního vodního skútru do moře a přes den se už jezdí. Hodně špatná zpráva pro želvy. Srážky bývají fatální. Vypadá to, že končí Seychely z dávných vzpomínek.

Odkaz na plné fotky je https://photos.app.goo.gl/hmb7UUw3nmgcXcxMA.