Vyjížďka po moravské vinařské stezce

Datum: 02.10.2022
Autor: Mapař

Čas běží a na srazu pořád nikdo. Téměř na poslední chvíli se potvrzuje, že jsem zde opravdu dobře. Dokonce i akce pro veřejnost už mají dost laxní start. Přitom na oblíbené vinařské vyjížďce bych čekal větší nával.

Ale nakonec utvoříme 18-ti členou skupinu. Program začne už tradičně návštěvou Louckého kláštera - ne, ani dnes nikdo nevstoupil do řádu. Zde je tradičně dost široká nabídka Znovínu a dost všemožných informací o víně. Zdržíme se až překvapivě dlouho.

V Novém Šaldorfu ve sklepě u Ferdinanda (https://www.facebook.com/sklepferdinand/) je možnost prohlídky poměrně nově prodlouženého sklepa. Lze se dozvědět o nepříjemnostech s jílem, respektive se sypkými vrstvami mezi ním.

O trochu větší kus dál na Staré vinici (https://www.znovin.cz/ochutnavkovy-stanek-na-vinicni-trati-stare-vinice-havraniky) to začíná vypadat, že se ještěrky (nalepené na lahvích) prosazují čím dál víc. Je to symbol pěstování, které by mělo být trochu šetrnější jak k přírodě (na vinici přežijí ještěrky), tak k vám (přežijete konzumaci nápoje). Čas poměrně běží a máme zde něco malého k snědku. U korýtka se ostatně zdržíme i později, když v Šatově zajdeme na oběd.

Další zastávka bude na hranici v místě zvaném Peklo (https://www.znovin.cz/ochutnavkovy-stanek-na-vinici-peklo-v-satove). V duchu by mě zajímalo, na kolik je po tom zdražení plynu peklo vytápěno. Ze všech navštívených míst jsou zde pro personál ty nejspartánštější podmínky: Peklo je poměrně malá budka daleko od všeho. I tak je zde co nabídnout (krom výhledů).

Čas do zítřejšího odjezdu Veltlínským zeleným ve 4:53 dnes už běží tak, že se zanedlouho odpojím a přijdu o tradiční zlatý hřeb u Adámků (https://www.vinazmoravyvinazcech.cz/cs/vinari/5081522-adamkovi-bily-sklep).Na srazu je nás 18. Samí zasloužilejší.Přesunujeme se na Staré vinice.