procházky Šumavou

Datum: 03.09.2022
Autor: Mapař

Letos je opět výlet na Šumavu. Bohužel převážně houbařský, takže jen pár návštěv zajímavých míst a jedna celodenní procházka. Ohledně míst k navštívení lze pochválit správu parku. Na poměrně malém prostoru nedaleko Vydry je výběh vlků u Dolních Hrádků (https://mapy.cz/turisticka?source=base&id=2321572&x=13.4905945&y=49.0702008&z=20&base=ophoto), výběh rysa nedaleko Kvildy (https://mapy.cz/turisticka?source=base&id=2321572&x=13.5830999&y=49.0336463&z=20&base=ophoto), vedle výběh jelenů (https://mapy.cz/turisticka?source=base&id=2321572&x=13.5853583&y=49.0307086&z=18&base=ophoto) během říje uzavřený, u Borové Lady další návštěvnické centrum a pavilon s raptory - sovy (https://mapy.cz/turisticka?source=base&id=2321572&x=13.6633409&y=48.9920738&z=20&base=ophoto). Poslední jmenované není v provozu přes zimu ne proto, že by ji nevydržely sovy, ale sníh by strhal sítě. Jinak dobré. Ohradník raptorů není elektrický.

Prozatím nasměruji kytičku s píďaty na nejrychlejší cestu od vlků k centrální Vydře nedaleko Turnerovy chaty. Žlutá značka od Dolních Hrádků na Klostermannův most je jednou z nejméně frekventovaných cest na Šumavě - a současně navazuje na jednu z nejvíce frekventovaných kolem Vydry. Od silnice jste u řeky asi po půldruhém kilometru. V Horních Hrádkách se nevinná procházka mění v hybridní operaci po nalezení několika kozáků na okraji cesty.Výlet k Vydře se mění v hybridní operaci, když na Zvoničce jsou kozáci hned u cesty.

Na úterý si beru opušťák na plnohodnotnou procházku. Mám sebou jízdní řád cyklobusů, můj bus nikde a od jiného řidiče se dozvím, že cyklobus je prázdninový.

Je 6. září. Do ...

"Ale mohu vás vzít na Churáňov, že by jste došel".

Přes Churáňov bych se převalil tak jako tak a nasedám. Podrobnější kontrola vzdáleností v mapě ukáže, že cílový tuplák v pivovaru Lyer na Modravě bude dosažen bez ohledu na cyklobus a pouze mě to zdrží o nějakých 50 minut.

Po modré se z Churáňova dostanu celkem rychle na Horskou Kvildu, minu pastviny se skotským skotem a po zelené mířím přímo na Modravu. Pokud se zelené budete chtít držet i na posledním úseku od Filipovy Huti, bude to docela výzva a na pár rozcestích to bude o hodu korunou. Ale tak nějak odhadem se dá.

Po tupláku a jelením bio burgeru (speciality jsou až od 16h a při těch zlatokopeckých cenách nemá smysl se odbýt nějakým nesmyslem za 2 kila - jen ať se kuchař snaží) se přesunu na červenou do Antýglu. Cestou potkávám v protisměru pár, který zde hledá cestu do Srní. Jak mi v hlavě žbluňká litr piva, tak je bezmyšlenkovitě nasměruji zpět k Vchynicko-Tetovskému kanálu aniž prozkoumám možnost dojít tam skutečně přes tu Modravu kolem Roklanského potoku (+ cca 8 km).

Od Antýglu k Turnerově chatě si pak užívám Vydru, než se poté začnu vyhrabávat po žluté ke Zhůří. Subjektivně takový úsek, který by sem jakoby nepatřil. Kamení ano, ale hlinitá půda, dost listnatých stromů. Kdybych se na chvíli zhluboka zamyslel, pak se probral a podíval se kolem sebe, kde to vlastně jsem, mohl bych si to na okamžik splést s Podyjím.

Na konci se pokročilou prací s mapou a hodinkami povedlo ušetřit asi půldruhého kilometru a úplně vynechat Churáňov. Sestupuji dolů.Beru si opušťák. Cílem je tuplák v restauraci Lyer. Na Horské Kvildě mají skotský skot.Lyer: Modravský cíl dosažen. Vzhledem k tomu, že zde za nejlevnější jídla chtějí 2 kila, má smysl jít spíš do toho nejpokročilejšího, ať ty prachy nedostávají zadarmo.Modravu opouštím jednou z nejméně frekventovaných turistických cest na Antýgl.Opět u Vydry. Zde kousek pod Antýglem je docela krotká.
Opět u Vydry. Zde kousek pod Antýglem je docela krotká.Opět u Vydry. Zde kousek pod Antýglem je docela krotká.housenka lišaje borového u VydryVydra nabývá na prudkosti.
Na Chalupské Slati čekám píďata.Na Chalupské Slati čekám píďata.