sobotní houbaření

Datum: 21.08.2021
Autor: Mapař

Ráno trochu nevyspalý z klubové noční vyjížďky. Účast byla vzhledem k době prázdnin trochu slabší, ale píďata mají nové reflexní prvky. Bude je hlídat duch. Po dlouhé době jsem si opět vyzkoušel osvětlení a navštívil cílové místo v Mašovicích. Zde docela živo bylo a za pád dní ještě bude.

Teď už konečně na houby. Respektive ty jsou po vyjížďce až sekundární cíl. Díky tomu se snadno dostávám až na Suchou horu nedaleko Dešova. Den je slunečný a v krajině probíhá sklizeň měnící lány na strniště. Suchá hora má své tůňky a dokonce její vršek (s geodetickým bodem 1. řádu) je plný žabiček, ale jinak je překvapivě suchá a téměř bez hub. V lesích jejich typická vůně chybí a naleznu zde opravdu jen pár kousků. Je zde ale zajímavá upoutávka na sovičky: https://lesycr.cz/kategorie/vracime-sovy-lesu/ (#vracimesovylesu). No nic, popojedu.

Po překonání Želetavky se dostávám na Vysočany, přejedu bítovský most, nasaji atmosféru a začnu stoupat kolem Cornštejnu. Ještě že jsem ho stihl navštívit - dřív, než se objevil nějaký Jack Vstupenkovač. Nevím co se tam děje (a ani to netoužím zjišťovat), ale vyrostla zde nějaká snobárna s čilým automobilovým provozem. Když člověk vidí řidiče, jak se s těma krávami vyhýbají v zatáčce na cestě o málo širší než signálka, tak je maximálně přející.

Kolem přehrady se dostávám k Onšovu a tentokrát mi to nedá. Zabočím na Podmolí (u ovečky chvíli přibrzdím) a zkusmo oblast kolem Liščí skály. Následuje překvápko: O moc lepší úroda hub, než na Suché hoře. Za chvíli mám tašku a hurá na Šobes. Z přední brzdy se začne ozývat tón, který při takovém sjezdu neuslyšíte rádi. Tady to naštěstí ta zadní ještě ukočíruje. Stánek zde má otevřeno a co vidím, z nabídky jsou 3 vzorky místní.Za krásného počasí opouštím Zálesí.Kolem Suché hory se nějaká ta tůňka najde.Bělásek si užívá poslední dny hřejivého ráje.Porost začíná mít nádech podzimu.
Cpu se ostružinami vedle Křižáka pruhovaného – Argiope bruennichi.https://lesycr.cz/kategorie/vracime-sovy-lesu/  (#vracimesovylesu)Vrchol Suché hory dostal hezkou informační tabuli.Kolem Zblovic mířím k Želetavce.
Na mostě u Vysočan na chvíli zastavím.