večer na Monte Bů

Datum: 02.07.2021
Autor: Mapař

17:00 - padla. Zavírám počítač a ještě chvíli se dávám oddych doma. No asi víc, než jen chvíli. Šeří se. Noční krajina je jiná. Její vnímání se liší od dne. Neuškodí zvednout zadek a udělat pár kroků naproti na Monte Bů, ať se trochu hýbu. Beru foťák na noční fotky Znojma.

Nahoře to není špatné. Hradiště vypadá pod těmi mraky docela dramaticky, je dobrý výhled k Pálavě a samozřejmě zde máme i to Znojmo. No jo. Večírek končí. Tak do hajan.

Sotva vejdu na severní sestupovou cestu a zalezu do temného houští, objeví se povědomý nazelenalý záblesk.

Ty bývají docela vzácné. Že by tu opravdu nějaká byla?

Jo, kdyby jen jedna. Temná křoví kousek dál jsou samá světluška. Jeden brouček dokonce dosedl přímo na mě, jako když semeno z Vitraya Ramunong (stromu duší) přistálo na Sullym. A nechce se mu pryč. "No tak světlušáku. Tohle nemá budoucnost. Oba jsme kluci." Nakonec se mi ho daří přesvědčit, aby se chytil nabízeného listu.

Tohle se často nevidí. Jsou celou cestu dolů a dokonce pro ně není nepřekonatelnou překážkou osvětlení dole - i když na dně temného údolí Gránic je jich opět víc. Asi bychom si tohoto letošního nádechu přírody měli užít.výhled k PálavěHradištěZnojmosvětlušky
světluškysvětluškysvětluškysvětlušky
světluškysvětluškysvětlušky

Dodatek k sobotnímu Vranovu: Voda už je krásně teplá. To že jsem plaval jen naproti a zpět a ne kolem celé přehrady bylo tím, že na začátku prázdnin ještě nejsem rozplavaný. Jinak teplota a čistota není problém.