Návrat z Želivky - bota mrtvého muže

Datum: 09.05.2021
Autor: Mapař

Začátek výletu je snadný jako vždy. Nedaleko Milotic nalézám novou ohradu s lesní zvěří. Hovězí je asi velká pilplačka a jde to z módy. Zvěř zdejší zimy nějak překlepe venku. Přírůstek kilo za den samozřejmě nečekejte.

Ale zpět ze zeleně do asfaltové červí díry. Zanedlouho přejedu Zruč nad Sázavou a stoupám nahoru k vodě. K nepříjemně chladnému větru se jako na posledních 2-3 výletech začíná přidávat otlačení pravého chodidla ze strany malíčku. Nechápu to. Noha má v pevném uchycení nášlapu tendenci tvačit se ven do strany. Že bych po natočení zhruba dvou rovníků ještě neuměl šlapat? Možná. Přesunuji zátěž víc k palci a trochu to pomáhá.

U vody si dopřávám pití a oplatek - ne, syreček tentokrát ne. Je tu relativní klid i když úplně sám zde nejsem. V těchto polohách listí stromů ještě raší.Nalézám novou ohradu se zvěří.odpoledne u vody

No nic. Čas vyrazit. Opět sjezd až dolů k Sázavě a opět stoupat na vysočinu. Ten protivný vítr mám konečně v zádech. S pravou šlapkou se to horší. Asi opravdu neumím jezdit. Nebo je něco špatně s botou. Levá přenáší sílu v pořádku. Pravá vyvolává dojem, že mám nášlap zabořený až v noze. Také by ta bota už na to měla právo. Získal jsem ji od kámoše jako jetou až vyřazenou ještě v době práce ve Znojmě. To bylo někdy před léta páně 2008. Teď je rok 2021. Klidně může mít 20 let, ale to už se nedozvím.

V jednom kopci slézám z kola abych prostřídal způsob pohybu. Teď už je to cítit jasně. Zatímco v levé balancuji na kufru, pravá si sedne na asfalt, jako by žádný kufr neměla. To jsem zvědavý, co doma uvidím.Kravičky dnes mají veget.

Protože dnešní příjezd je celkem civilizovaný, naleznu čas i sílu na prohlídku bot. Není někde v domácnosti za"archivovaná" nějaká vložka? Vyndávám výstelky. Vnitřek obou bot se zdá stejný, ale pravá výstelka je v místě kufru otlačená výrazně jinak - až zdeformovaná. Konečně obracím boty vzhůru nohama...

Áha.

Už vím, co s tím je. Je to rozbité. Pravá bota má za kufrem napříč celou tvrzenou podrážku prasklinu. Je prostě a jednoduše zlomená, takže spodek drží pohromadě pryžový okraj boty. Tady to vypadá na přidání do mauzolea obuvi. Bude v dobré společnosti pohorek, co dokázaly ujít 50 za den, vycupitat do 6,5 atd.Opouštějí aktivní službu.