ke skalám

Datum: 11.04.2021
Autor: Mapař

Samotné polabí je sice placka, ale pokud vám nevadí vzdálenosti jako 50 km (cesta tam), pak se dá využít alespoň jako výchozí bod. Na jih máte okraj vysočiny a na sever ... také něco.

Dejme tomu, že si ráno hodíte korunou a vyjde sever. Krajina severně od Labe není ani ryba, ani rak. Chybí zde významný kus čisté placky a pahorkatina také ne. Není zde vyložený zlom. Jen se kraj bude s přibývajícími kilometry pomalu a nenápadně měnit.

Pokud cesta byla až příliš narychlo a vyjeli jste po lehké snídani, není problém. Po cestě se můžete občerstvit v pěkné hospodě - až téměř parlamentní (s výjimkou ceníku). Dál na sever už vás možná krajina bude nutit udělat pár klikyháků. Můžete jet rovně s tím, že vás na dlouhé cestě čeká zdržovačka v terénu, nebo to objet po asfaltu.

Poslední nástrahou je frekventovaná silnice napříč vaší cestou. Turistická značka vede skrz. Za ní už následuje "jen" docela slušné stoupání ke skalám. U osamělé chaty se cesta rozdvojuje. Zatímco pravá vede přímo do nitra skalního města, levá je jetelná. I z okraje masívu se otevře pár vyhlídek.Cestou míjím pár běžných českých ptáků.Les je bohatý na Sasanky hajní.Orsej jarní dodá trochu teplých barev.Žádné hrdinství. Na místo dorazím s maximálním využitím asfaltu. Mám to docela z ruky.
Tentokrát mám trochu času se podívat i na druhou stranu.