divoký jih

Datum: 02.04.2021
Autor: Mapař

Pátek je tady dole ještě na hraně mezi cyklistickými kraťasy a dlouhými kalhotami. Když se sluníčko po ránu otřepe, začne i trochu hřát. První na ráně je vinařská oblast v blízkosti parku, ať si lze užít ještě trochu tepla. V tomto období tam lze určitě narazit na přehlídku jarních květin včetně Konikleců. Bylo by ale škoda si neudělat odbočku na zdejší proslulou vyhlídku do údolí řeky. Při návratu z ní lze zvolit jinou cestu a projít kolem nenápadného mokřadu. Spíše jen větší louže. Pokud nevíte coby, lze se u ní vyšplhat na jednu kazatelnu. Otevře se vám dokonalým přehled nad onou louží - napajedlem zdejší zvěře. Myslivec má před sebou ta zvířata jako zboží v samošce. Nechutné.Vyhlídka má nového návštěvníka.Nad údolím je zatím sluníčko.S vodou v přehradě už se tolik neplýtvá.Lístky šípkových růží se klubou na slunce.
Z kazatelny je hezký výhled na napajedlo. Nechutné vůči těm zvířatům.

Ale zase zpět na hlavní cestu. Po ní se dostanete ... nejprve k divokým poníkům. Nebývají vždy tady, ale tentokrát se konečně zadaří. Ta práce, kterou tu dělají, je spásání vysoké trávy. A spásání je dobré právě pro ony slíbené kytičky. Jediná nepříjemnost je, že divocí poníci dokáží být trochu nevrlí a kousaví, takže ty kytičky v jejich výběhu si můžeme maximálně představovat a dovnitř "do ringu" nepůjdeme. Ale nevadí. Něco je i venku.Divocí poníci spásají první jarní baštu.Divocí poníci spásají první jarní baštu.

Na sluníčku se hřeje Mochna jarní a Koniklece jsou nyní v plné síle. Dál na jih je výhled "za čáru" na nedaleké rakouské městečko. Ale tam dnes asi nepojedeme, protože údolí řeky je přece jen hezčí. Na přehradě už začínají šetřit vodu, takže ta se korytem jen pozvolna plouží. V údolí na louce pod vinicí se ještě ukazují poslední sněženky. Nahoře v lesích kvetou plicníky. Lze místy narazit na Jaterník podléšku který by mohl ještě chvíli zdobit lesy, než odkvete. Lze najít i Sasanky hajní.Na sluníčku se hřeje Mochna jarní.Koniklece jsou v plné síle.Koniklece jsou v plné síle.Za celnicí je první rakouské městečko.
Pod Šobesem se už sněženky chystají ukrýt před zvědavými zraky.Plicník by mohl ještě chvíli vydržet v květu.Jaterník podléška by také mohl ještě chvíli zdobit lesy.

Je vítr, zatahuje se a teplota pomalu klesá. Pokud se chcete dostat k přehradě, asi není dobré to zdržovat. Hurá na asfalt. U přehrady v tomto dni celkem nikdo není. Proč také? Jestli tam měl být nával, byl tam ve včerejším letním dnu. Lodní doprava se také rozběhne ještě později. Můžete si zkusit sáhnout do vody a nejspíš dojdete k závěru, že s koupačkou ještě pár dní vydržíte.Na mostě sice není velký provoz, ale ještě není teplo.

No dobře. Zpět to budete mít z kopce a po větru (tedy z kopce poté, co se vyškrábete od přehrady nahoru). Lze proto zvolit ještě jednu malou poslední zastávku u kříže nad přehradou. Poslední proto, že jste nalehko a už to nechcete moc protahovat.Zatím je relativně chladno.lidé na přehraděVrcholová schránka u kříže je provozu i s tužkami a zápisníkem.