Jaro tří okresů

Datum: 27.03.2021
Autor: Mapař

Případným cestovatelům lze přiblížit, na co se v polabí na cyklistické stovečce těšit. První věc, která je v těchto časech důležitá: Silnice jsou čisté. Dopravu nikdo nezdržuje. Je možné, že je izolovaná jen Praha. Podle informovaných zdrojů tam na příjezdových cestách stojí nějaké alegorické vozy. Jinde nic takového nacházeno není. Praha je naštěstí postradatelná.

Poděbrady znovu obnovují svoji bývalou atmosféru. V této době ještě pořád kvetou na břehu sněženky. Pár obchodů včetně cukrárny funguje, takže po oteplení může být docela příjemné posezení v parku. Se štěstím lze vidět i labskou nákladní dopravu, protože tento rok zatím na vodu přeje.Tak hurá vo víru "velkoměsta".Se štěstím lze potkat remorkér s nákladem.

Když se vydáte proti proudu a pak po silnici pokračujete dál na východ, přijedete až k Žehuňskému rybníku. Ten je se svými 258 ha největším rybníkem ve Středočeském kraji. Zařízení na jižním břehu prozrazuje využití k chovu ryb. Ne, ne. Pláže zde nehledejte. Pomineme-li kvalitu vody, otužilec by tam teď nevlezl, proto že je to moc teplé a jiný člověk právě z opačného důvodu.Žehuňský rybník

Pokud se vydáte dál na východ, mohli by jste dojet až do Chlumce nad Cidlinou. Mohli. Není to daleko, ale je načase se stočit na jih. Jinak přijdete o velká jezera (které jsou v létě koupací) a hodně lesů. Minete stánek s občerstvením (v rozumném počasí otevřený) a kolem jezera Štít pokračujete skrz lesy na jih. Zatím je samozřejmě příliš brzy na nějakou parádu. Ale i tak se vám bude zdejší výlet mezi borovicemi po lehké písčité půdě líbit. Pár houbiček z léta by neškodilo.

Jakmile o nějaké dva kilometry dál vyjedete z lesa, zažíváte demo verzi Kladrub: Koně, závodiště, tribuny. Do skutečných Kladrub si ale necelé 3 kilometry ještě popojedete. Ty budou působit oproti předchozí lokalitě mnohem "plošší". Přímo u Kladrub začíná dlouhý pás prostorných výběhů. Nějaké další vybavení je až dál od obce. V toto roční období zde jistě v některém výběhu uvidíte spoustu hříbat. Zpět můžete vyrazit buď přes kousek lužního lesa (což po současných deštích určitě chtít nebudete), nebo rovnou na západ po silnici, která jako by sem byla dána z jiné země. Lemují ji asi 2 kilometry bíle natřených ohrad.Koníky zde máme i s mladými.Zde se místem moc nešetří. Koníci mají prostor.Koníky zde máme i s mladými.

Nakonec koníky opustíte úplně, a začnete se přibližovat Týnci. Nedaleko silnice máte rezervaci Týnské Mokřiny, do které se dnes asi nepoženete přesně z toho důvodu, proč jste u Kladrub nezajeli do lužního lesa. V létě je to hezké místo. Až budete projíždět Týncem (ve kterém by se také něco sehnat dalo), asi nevymyslíte žádný způsob, jak se vyhnout zdejší "horské dráze": Nahoru, dolu, nahoru, dolu. Jako by jste byl mraveneček, co někomu jede přes půlky.

Žádné velké zdržování a po hlavní mastíte na Kolín. Pokud by jste navzdory kilometrům nevěděli co se sebou, můžete se na tu cestu vydat po zelené turistické značce. Je v dobrém stavu a pro jízdu není problém.

Byla to trochu delší asfaltová nudle, ale v Kolíně si můžete dát chvíli oraz - pokud trefíte do centra. Zatím se čeká na teplo, ale řada obchůdků je už otevřená a zatím je zde relativní klid. Pokud vás nebolejí nožičky a nechcete si pomoci vlakem (o víkendu jezdí elefant jen každou hodinu), pak jsou v zásadě dvě možnosti, jak odtud vypadnout na západ a tím se dostat do výchozího místa: