Přírodní zákony?

Datum: 16.01.2021
Autor: Mapař

Je parné léto 1971.

Po tajném fesťáku sedíte s kámošem na břehu rybníka, dáváte si cígo a přemýšlíte o životě.

"Přijde mi, že se dneska publikum nechytalo. Bylo by fajn je mít zas na jedné vlně. Něco..."

"Co třeba sjetý personál v jaderném silu?"

"Jako že velkému šéfovi přivandrovalec sebral babu, tak do sila pošle koks a jméno jeho země. To by ... ale pořád se motáme v kruzích. Chce to něco úplně jiného ... jinak ... jinak ... aha. Téda. Tohle napadne jednou za život: Představ si téma, jak bude za padesát let ilegální chodit do práce."

"Ty vole, už to nehul."

Je chladný leden 2021...

... a plní se ty nejzběsilejší představy, kdy si zdánlivě rozumní lidé nechají ministerstvem propagandy ("Kapacity v Nitře pomalu nestačí, těla budou vozit na zimní stadion" - co na tom, že do místních zpráv se nějak připletlo Slovensko s blíže nevysvětlenou podstatou problému v jediné konkrétní obci) manévrovat do dost nebezpečného jednání. V čem to spočívá?

Pokud máte krátkodobě potíž s infekčním prostředím, tak se samozřejmě chraňte. Jakmile problém zmizí, můžete se vrátit do starých kolejí. Pokud zmizí.

Jenže on nezmizí. Pokud by jste se mu chtěli v životě vyhnout, pak možnostmi jsou provaz, okno v 10. patře, mostní pilíř, neizolovaný vodič, atd. Jinak to přijde dřív či později. Proč je ale hodnota oddalování dost sporná?

Není to něco, co by jste už dávno neznali: Místní prase asi nebudete podezírat, že bude mít průjem z toho, že si ze záchodu neumyje ruce. Přečká to bez úhony a považujete to za normální. Teď si ale představte malý experiment: Umístěte ho na samotku do sterilní kukaně, nějak dosáhnete toho, že si bude patlat ruce dezinfekcí a můžete mu strčit na hubu hadr. Není to sice nutné, ale proč se trochu nepobavit? To by samo o sobě nic neprovedlo, nebýt toho, že ho na samotce necháte hnít rok a více.

Pak mu stačí jakoby náhodou podstrčit ohmataný rohlík. To by určitě zabrat mělo. S imunitou je to jako se vším živým: Nepoužívané zaniká. Například u protilátek na chřipku se udává výdrž pod jeden rok, podobně třeba encefalitida, v několika měsících u hepatitidy A atd... Bývalé prase se nám probudí nachcípané. Jeho "vylepšená" ochrana to nedá. V podstatě se u něj povedlo nasimulovat Acquired Immune Deficiency Syndrome.

Lze namítnout, že teď řešíme chorobu, se kterou se setkávat nemohl. Ano a ne. Proč bývalé prase nemělo nějakou exotiku, se kterou jistě muselo přijít do kontaktu? Co je běžně nazýváno obecnými slovy jako celková odolnost, lze více konkrétně pojmenovat jako křížová imunita. Opět to není nic neznámého: Hned první zdokumentovaný případ očkování ze 14. května 1796 - kravské neštovice jako ochrana proti pravým neštovicím. Křížová imunita jak víno.

Pokud tedy s rohlíkem přihrajeme něco pokročilejšího, než obyčejnou rýmičku - třeba lehkou krvácivou horečku (covid jde po cévním systému), bude to pro bývalé prase opravdu problém. Stejně tak pro každého, kdo se nechal zmanipulovat k dlouhodobé vnější ochraně a o tu svou vnitřní přišel. Při dlouhodobém používání může způsobit ohrožení na životě právě enormní hygiena. Proti předpokládané vlně onkologických onemocnění (i ty spočívají v selhání imunity), jsou nějaké rýmičky úsměvný příklad. Nemá smysl si dělat iluze o nějakém promyšleném plánu, jak z toho ven. Jde tu hlavně o dojem že "víme co dělat" a pokud možno i ten že "se nám to daří". Volby se blíží a důchodců na ně žije ještě dost.