podzimní víkend

Datum: 28.11.2020
Autor: Mapař

Jedna ze spolucestujících v kupé se zmiňuje, že to možná měla před týdnem. Nijak mě to netankuje. Téměř určitě jsem to měl koncem března.

Co zkouším novou variantu spojení bez zbytečných autobusů, vypadá to docela dobře. Pokud si vystačíte s tím, že až cestou se rozhodne, přes kterou část republiky vlastně pojedete. Jedno rychlé přestoupení do správného vagónu správného vlaku a jede se domů. Je tam akorát jedna drobnost, kdy vlak zastaví někde v polích, protože je potřeba vypnout lokomotivu, něco pořešit venku a zapnout lokomotivu. Naštěstí to je vlak a ne letadlo.

Sobota

Dopoledne vcházím do města na nákup a užít si ticho a klid. Mám takové mlhavé vzpomínky, že naposled město takto působilo někdy za Komančů. Na Vranov pojedu až odpoledne, ale přece. Dnes dokonce ani nesestoupím dolů k vodě. Jen u Claryho kříže potkávám skupinu lidí a koluje zde až ka mě jedna Republika. Claryho kříž je vyhlídka, která se ani po těch letech neomrzí. Dnes je takový lehký opar, ve kterém se rozplynou vzdálené kopce za zámkem.pohled od Claryho křížepohled od Claryho křížePři návratu na chvíli vysvitne slunce.Při návratu na chvíli vysvitne slunce.

Skoro bych se nedivil, kdyby byl Šobes dnes prázdný. Ale není. Nad vinicí potkávám další lidi.Šobes je taková srdeční záležitost.

Neděle

Jsem zvědavý, zda na devátou k Dyji někdo přijede. A ono jo: Jsem zde já. Tak si navrhuji a schvaluji výlet ke zřícenině Bukovina. Jak už v tomto kraji nebývám tak často, bývá první na řadě Podyjí. Na Bukovině už jsem nebyl věky.

Zpočátku trochu mrznu, ale přes poledne se lepší počasí a mohu si ten bezvýznamný ostroh nad Nedvekou užít. Ve výřezu kmenu suchého stromu nalézám vzorně zabalenou knihu návštěv a kupodivu i funkční tužku. Takže dnes i s krátkým záznamem a uložením drahocenného pokladu zpět na místo.oblačno s občasným problesknutím sluníčkaBukovina už je s okolní krajinou dost srostlá.

Po letošní sezóně je v lesích ještě dost hub. Sice už nic na sbírání, ale zaujmou přírodní kruhové obrazce z hub. Vznikají vlastně dost jednoduše: Z výchozího bodu se podhoubí rozrůstá odstředivě všemi směry. Plodnice vytvářejí nejprve trs uprostřed, později vyrůstají na obvodu. Kruhy se vytvářejí tím pravidelněji, čím méně se mění podmínky okolního prostředí.houba čarovného kruhuDělá se pěkné odpoledne.

Je čas k návratu. Znovu bych se měl zjevit krátce před Silvestrem.