Temnými cestami

Datum: 31.10.2020
Autor: Mapař

Na západě probleskují paprsky rudé jako kontrolka mého předního světla. To může být ještě problém. Doufám, že jedu po správné cestě. Jsem mimo mapu a i kdybych měl mobil, tak ho rozhodně nezapnu. Časy tomu nepřejí.

Byl to pohodový večerní výlet přes lesy. Ukazuje se, že v dnešní době se těží snad ještě víc, než normálně. Potkávám několik turistů. Protože je v poslední době poměrně teplo, stálo mi za pokus zkusit štěstí s houbami - téměř nic. Teď se tu plácám do značné míry odhadem, protože jsem na cestě, kterou jsem nikdy nejel, nemohu provést kontrolu podle slunce nebo hvězd a jsem mimo mapu. Do města to mělo být 11 km. Na směrovkách jsou psány jen odbočky a jedu nějak dlouho. Krajina rychle upadá do tmy. Konečně zahlédnu osvětlenou příjezdovou cestu a projedu městem.

Teď co se světlem? Pokud ho nechám, přijdu o šťávu a zůstanu bez možnosti ho použít. Naštěstí těch posledních asi 35 kiláků jsou samé vedlejší cesty bez provozu. Z města proto vyjíždím se zadní blikačkou a předek použiji jen při míjení. Bude třeba stáhnout rychlost a dívat se po čem jedu.

Je to jako návrat v čase o nějakých 15-20 let. Noční krajinu vnímáte jinak, než denní. Ve dne si všímáte barev, světla a stínu, kdežto v noci cítíte a slyšíte. O vizuálno také nejste úplně ochuzeni. Mnohdy má podobu takových hravých hádanek: Běžela ta srna po poli, nebo jen ve vaší hlavě? Ale na prostor je zbytkového světla dost a můžete se orientovat podle hvězd nebo mraků nasvícených většími městy.Tentokrát je později a už při vjezdu do lesa se šeří.Ohledně těžby dřeva je poslední dobou v lesích dost rušno.Sekundární záměr spočívající ve sběru hub moc nevychází.Tohle už je regulérní podzim.
Západ je rudý, jako kontrolka mého předního světla.