Pandemie: Epizoda I

Datum: 05.10.2020
Autor: Mapař

Vzhledem k čím dál vyostřenějším okolnostem ( https://globe24.cz/svet/koronavirem-se-nakazila-az-desetina-svetove-populace-odhaduje-who.1f351cc4 x https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kdyz-nebudou-cesi-dodrzovat-opatreni-pritvrdime-varuje-prymula-40338246 ) si neodpustím reakci. Schválně si dejte oba odkazované články vedle sebe, uvolněte se a zhluboka se ... zamyslete. Celé už to totiž začíná dávat smysl a lze vidět trochu do budoucna.

Máte důvod prvnímu zmíněnému článku věřit?

Zatraceně dobrý. Na oficiálních a možná i neoficiálních stránkách uvidíte pro ČR 5.10. 83696 potvrzených případů. Z toho necelých 38000 aktivních. Hezké barevné grafy, přesná čísla, různé predikce. Zajímavé, jak pokročilá prezentace dokáže nahradit mozek. Vraťme se teď na chvíli k tomu, o čem ty statistiky jsou. Všimněme si slovíčka potvrzených případů.

Ok. Jak jsme na tom? Víme, že značná část jsou bezpříznakoví. Jak velká? Dost na to, aby se Turkům pro tuto letní sezónu povedlo prezentovat cca 20x menší procento případů. Nahradili počet nakažených počtem pacientů - a to se bavíme jen o případech o kterých věděli. Holt vyšší zájmy.

Pokud čtenář přesto trvá na něčem pozitivním: Samotný virus má více mutací a za dobu pandemie očividně prochází výběrem, který upřednostňuje jeho méně nebezpečné varianty. Prostě nejsou tolik nápadné, proto nejsou odchyceny.

Dobře. Zdejší data jsou čistá jak slovo boží. Kolik těch případů je doopravdy? Dejme tomu, že se cítíte nějaký nachcípaný. Bude vaším prioritním zájmem si stoupnout do fronty na testy?

Takže znova. Kolik je jich doopravdy?

WHO říká něco o 10% světové populace. Tedy v řádu 700 milionů. Nedělejme si iluze, že se to týká výhradně nějakého Banánistánu za oceánem. Sám bych 10% (pokud k tomu skutečně došlo) považoval spíš za krátkodobou špičku, kdy infekce dorazí do "neposkvrněné" populace. Pak se to zhoupne výrazně níž a později se to mírně vrátí nahoru. O co jde? Již dříve z různých výzkumů zazněly informace, že protilátky v případě lehkého průběhu infekce už byly po 3 měsících nezjistitelné. No a? Stejně tak padla informace, že skutečná délka typického lehkého onemocnění je v řádu dnů. Těžší případy jsou něco jiného. Pro jednoduchost plácněme třeba týden jako typickou délku. Pak si vezměme nějakou dobu, kterou může člověk strávit bez nemoci i bez protilátek. To znamená, že v rovnovážném stavu by lidé měli infekci 1 týden / 17 týdnů. tedy cca 6% doby. Tedy v jednu chvíli by to mělo být 6% populace. Buďme optimisté: třeba 5. Teď by tedy mohl být ten správný čas, kdy dojde k saturaci, pokles se po inkvizičních opatřeních zastaví a zbývá jen sklidit ovace publika.

Proč je to tak důležité? Zkusme tohle:

"... Když chceme odložit volby, tak musí být nouzový stav a obě komory musí souhlasit se zákonem, který je odkládá, nicméně jde to udělat jen jednou."

"My jsme ale chtěli řešit všechny teoretické situace. Teď si představte, že dojde k situaci, kdy je třeba tyto volby odložit, my je odložíme o pět měsíců a až se bude blížit ten pátý měsíc, tak zjistíme, že epidemie je třikrát horší, ale nám nezbyde nic jiného, než ty volby udělat ..."

Může být epidemie 3x horší? Ale jo. Zařídíte to celkem jednoduše: Uděláte 3x víc testů.

Vždy 2 existují. Ani víc, ani míň. Mistr a učedník. Ale kdo z nich byl ve volbách zničen? Mistr nebo učedník?

Aktualizace 7.10.

V poměru potvrzené případy (4456) / absolutní počet testů (18571) jsme včera na 24%. Nevypadá to, že by ještě bylo co zachraňovat. Poměr narůstá příliš rychle. Mělo by to znamenat (časovou) blízkost maxima.

Aktualizace 8.10.

Včerejší poměr 5338 / 17063 je 31%. Rozdíl 7% za jediný den. Víc než 20000 případů za den nebude prostě proto, že se tolik testů nedělá. Musel bych se moc mýlit, aby to znamenalo něco jiného, než blížící se (téměř) úplné promoření. Fanatický kazatel s blížícím se koncem by se vyřádil. Týdny, ne měsíce. Pak by to mělo nějakou dobu klesat.

Aktualizace 19.10.

Říká se, že kdo si počká, ten se dočká. Bohužel je to pravda: https://apps.odok.cz/attachment/-/down/KORNBTNMRHEC (lokální kopie KORNBTNMRHEC.20201019.bak.docx) Mimo jiné:

§ 38a
Vztah k zákonu o svobodném přístupu k informacím
Informace, které jsou orgány krizového řízení využívány pro přípravu na krizové situace a jejich řešení, jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit připravenost na krizové situace nebo účinnost krizových opatření, informace, jejichž zveřejnění by mohlo vést k ohrožení kritické infrastruktury, nebo informace označené jako zvláštní skutečnosti, se podle předpisů upravujících svobodný přístup k informacím20) neposkytují.

Krásný bianco šek. Nerad bych, aby to znělo jako od nějakého politruka za komančů, ale jediným, kdo v této situaci ještě může něco málo pořídit, je vůle lidu. Bez toho jsou jakákoliv opatření špatným divadelním představením. Zatím se připravuje půda pro nadějného učedníka, který slibuje, že se stane nejmocnějším epidemiologem, jaký kdy žil. Ale to už je další epizoda.

Mimochodem: Testů už se nedělá kolem 20000, ale přes 30000.

Aktualizace 3.12.

Je celkem evidentní, že pramen vysychá. Pokud půl miliónu lidí našli, kolik je těch, které nenašli? Protože přípustky nakažených už nemají celkem žádnou vypovídací hodnotu, lze se chytat spíš počtu zemřelých. Co vím, není úplně lehké mrtvolu nějak zašít. Ta se ve statistice objeví.

Tyto počty klesají nejen zde, ale už i v okolních zemích. Pokles je navíc příliš rychlý na nějaké "řízení" reprodukčního čísla (na které už stejně všichni serou). Vypadá to jasně: Prošlo to populací skrz naskrz. Možná ještě pár tisíc a je víceméně pokoj - tedy alespoň od kovidu.

Ten horší problém lze najít pod hlavičkou https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNBSNH56J5 jako dokument v plném znění https://apps.odok.cz/attachment/-/down/KORNBVRL5B4U (lokální kopie KORNBVRL5B4U.20201202.bak.doc)

Například § 69 je lahůdka. Že by úředník MZ zavřel hranice a pod rouškou tmy to zajel do hospody zapít s kumpány. Případně šmírovací § 89a. Neuškodí takové hlasování raději trochu sledovat (a mít připraveno 200 igelitových roušek k ochránění občanů před následky pandemie - bezpečnost především). Druhá možnost by snad dosud mohly být volby. Pokud nebudou donekonečna odkládány.

Aktuální snaha o uplácení (z peněz daňových poplatníků) snad ani nemůže být výmluvnější: 100% mzdy za lapenou ovečku. Jen aby se "vylepšila" statistika a byl důvod pro nouzový stav. Angláni naproti tomu už začnou očkovat.