Aralský rybník

Datum: 27.09.2020
Autor: Mapař

Už znám novoroční předsevzetí. Číst alespoň svůj vlastní web. Takto jsem prošvihl ukončení sezóny. Místo toho jsem si užil nedělního sluníčka při ospalém bloumání středním Podyjím.

Začalo to nenápadnou myšlenkou: Už jsem dlouho nebyl u Vrboveckého rybníku. Jedu? A ono jo. Už od začátku si s volbou cesty trochu hraji. Není žádný spěch.Opouštím Znojmo a pokusím se o Vrbovecký rybník.jedna politicky korektní fotečka na téma motorismu

První návštěva Vrboveckého rybníku léta páně 2002 (http://www.mapar.cz/?article=20021117_vyjizdka) zanechala dost výrazný dojem. Rád si ho po 18-ti letech připomenu.

Nejprve se pokouším o příjezd z Vrbovce severní cestou. Dodatečně se ukazuje, že asi stačilo jet dál a nepodléhat dojmu, že jsem už přejel. Ale OK. Tak druhý pokus: Nalézám potok, tak se ho přidržím. Něco jako cesta zde je. Kopřivy asi čekaly jen na mě. Ke konci se roští rozestupuje a z boku přijíždím na docela slušnou polňačku s kratičkým travním kobercem.

Hurá, jsem u hráze! Čtu si informační ceduli, abych věděl, čeho si všímat. Teď už konečně nahoru, abych z hráze viděl... Co to je?

Na místě rybníka není ani mokřad nebo louže. Chudáci žáby. Dívám se na stavidlo - to asi má lepší časy za sebou, ale nevysvětluje, proč tu není vůbec nic. Potok je prázdný. Přitom, když jsem podél něj najížděl na cestu, tak v něm voda byla?! Tak jinak: Rybník je v Natura 2000. Tohle putuje jinam.cesta prvního pokusu z VrbovcePři druhém pokusu nalézám hojnost plodů.Přijde mi, že zde něco chybí.

Teď do Hnízda. Už bych se měl snadno dostat na Lamplberk. Opouštím hnízdo zkratkou přes polňačku a na jílovité půdě škrtám slovo "snadno". Ve slunečném dni se dostávám na vyhlídku a chvíli si dáchnu. Někde v oblasti má být mandloňová mez. Tuším, že poprvé jsem ji hledal před 20-ti lety.

Tentokrát nebudu (tak úplně) hledat mandloňovou mez ale zkusím najít bývalý sjezd dolů k Ječmeništi... Dobrý pokus. A teď se nějak dostaň dolů. Nakonec jím projíždím zdola nahoru. Pak už je čas akorát zralý na návrat.Na chvíli zahufruji poblíž Lamplberku.Na chvíli zahufruji poblíž Lamplberku.