Ramzová

Datum: 13.06.2020
Autor: Mapař

Malá exkurze do krajiny dochovaných fotek z mého dětství. Mám tu být i se zlatíčky na týden. Celá oblast je jedno dlouhé údolí, kde na asfaltu máte výběr všehovšudy ze dvou směrů. Zato pěšky je to už zajímavější: Na severozápad jsou Rychlebské hory a jejich nejvyšší vrch Smrk (1127 m) máte v dosahu pěšky. Není nijak daleko, ale jeho vrcholová část s rašeliništěm je v současném vlhkém počasí víc na plážovou obuv než na normální pohorky.

Pokud naopak vyrazíte na jihovýchod, máte v dosahu jednu z nejvyšších hor Jeseníků - Keprník. Je jen o 68 metrů nižší, než Praděd.

V údolí se dá dojet do Horní Lipové a zajít do pěkné ZOO (http://zvirata.faunapark.cz/). Mají zde tygra, opice, lemury, želvy, lamy, volně létající papoušky, černé labutě a mnoho dalšího.

Jinak se zdejší oblastí jeví stavěné víc na zimní turistický ruch. Teď na začátku léta je ten kraj trochu ospalejší a moc to nezachraňuje ani návštěva města Jeseník.Polední výlet pod Černavu. Zlatíčka spí.Vedle sjezdovky se uklidím z očí na vedlejší vlek a sestupuji.Sestupuji na chatu.

Ve středu se naplánovaná návštěva Vysokého vodopádu z Videlského sedla neplánovaně změní na přechod hlavního hřebene k Ramzové. Při zběžné procházce se porozhlédnu. Oproti Šumavě nelze přehlédnout rozdíl ve stavu lesů. Kůrovce si lze nevšimnout. Chata Švýcárna vypadá udržovaně, ale spěchám dál. Významným bodem je Červenohorské sedlo, kde za celou cestu budu překračovat jedinou silnici. Vystoupám k Červené hoře a spouští se další drobný déšť. Dnešní podmínky řeším jen lehkým oblečením a teplotním gradientem, jinak bych byl za celou cestu jak vodník. Ve chvíli, kdy se ocitám na holém vrcholu Keprníku obklopeném pásem kleče, vím že chata je blízko.U Vysokého vodopádu jsem už sám.Další postup je jednoduchý: Vyhrabu se na hřeben a po červené dojdu zpět na Ramzovou.Za Švýcárnou přecházím stylové vřesoviště.Červenohorské sedlo
u Červené horyu Červené horyu Vřesové studánkyKonečně Keprník. Zlatíčka obvykle stávají po15 h, tak žiji nadějí, že to stihnu.
Konečně Keprník.Konečně Keprník.