plnou polní k památníku

Datum: 19.01.2020
Autor: Mapař

Tuším, že neděle má být o něco chladnější než sobota. Tuším to do té doby, než se ráno podívám na teploměr. Takže mokro.

Ani zákeřné náhlé oteplení neodradilo 10 cyklistů si vyzkoušet alespoň jednu pravou vyjížďku na sněhu. Konečně mohu vypnout zbytečné orgány (třeba mozek) a jednoduše se zařadit do skupiny. Zazněl návrh na památník padlým letcům RAF u Němčiček a byl přijat. Vyjíždíme kolem nemocnice, kaolinky a ... pak už nevím, protože dál je to klasická sledovačka jezdce přede mnou. Vše ostatní jde stranou.

V nezvykle velké míře používáme polňačky, ale to je vzhledem k marastu na silnicích pochopitelné. Dnes jsou jetelné relativně dobře, i když těch několik centimetrů sněhu trochu sil bere. Pak konečně zapadneme do lesa a místem, kde se na chvíli zase zorientuji, je hráz Těšetického rybníku.Kdesi nedaleko Purkrábky. Ze Znojma mizíme kolem nemocnice a kaolinky, abychom se přes hráz Těšetického rybníku dostali až do blízkosti Němčiček.Na hrázi Těšetického rybníku. Výrazy typu "Mona Lisa" souvisejí s nadějí na shlédnutí povedeného držkopádu.pokus o držkopádDržkopád se nezdařil. Jezdec zůstal v sedle.

Potom opět do polí a kilák od památníku se rozhodujeme, zda tam doopravdy dojet do cíle. Začíná cedit. Ale jsme už dost blízko na to, aby otočka dávala nějaký smysl. Když tak můžeme od památníku odjet tou nejkratší po asfaltu.

Konečně na 48.9437378° severní šířky, 16.1109995° východní délky. Od minule přibyla u památníku informační tabule. Cestou zpátky pak míjíme maketu německého protileteckého postavení. Pokud je přesná (a pokud je to vůbec maketa), pak byla dělána opravdu úsporně a kryt byl dimenzován na Hitlerjugend.Dostáváme se až k pomníku padlých letců RAF.Prý jde o autentickou podobu německého protiletadlového postavení. Podle rozměrů vypadá určeno pro hitlerjugend.

Po turistických cestách se proklikatíme do Plavče, což evidentně není spěšná cesta domů. Slyším cosi o Poutníkovi. Z Plavče putujeme hezkou zadní cestou v nehezkém počasí nahoru na silnici.

"Aha. Tak odtud už povalíme napřímo."

Vzápětí vidím, jak celá skupina putuje za Poutníkem nikoliv doleva po silnici ale skutečně napřímo po další polňačce do Hlubokých Mašůvek. Už jsem tak promoklý, že neputuji za Poutníkem, ale vezmu to domů nejkratší přes Únanov (tam je hospoda také).