zkratkou na Vranov

Datum: 18.01.2020
Autor: Mapař

Ráno vypadá, že krom mrazu bude suché počasí. Pak se na to podívám blíž. Je to jasný Vranov. Nechápu, jak by někdo mohl sedět doma, když venku tak krásně prší. Abych nemusel zbytečně trápit asfalt, vezmu to na Vranov zkratkou přes Šobes. Napřímo pojedu až zpátky. Vycházím z toho, že přes den teploty obvykle rostou a lesem je lepší jet po zmrzlém.

Už na Monte Bů se podmínky začínají měnit. Z kapek se stává krupička a z krupičky sníh. Do šedi zataženého zimního dne vstupuje stříbro čerstvého poprašku. Když u Havranického kopce minu plot vysokého napětí dělící mě od nebezpečných šavlozubých koní, neodolám odbočení na vyhlídku u bunkru. Jedna z deseti nejkrásnějších vinic Evropy se (alespoň na chvilku) dostává pod bílou peřinu. Je ale tolik mlhy a sněhu, že je z vyhlídky na hranici viditelnosti. Ale dobře, budu přímo tam.při přejíždění Kraví horyU kapličky v Havraníkách dnes nejsou k vidění ani ortodoxní.Na jednu z deseti nejkásnějších vinic Evropy se snáší bílé požehnání.

Na Šobesu jen krátká zastávka. V tomto období se vzorky neprodávají. Zbývá potrápit zbytek kopce (kupodivu se dal i na tom sněhu vyjet) a pak nějakou lehkou cestou dojet k přehradě.

Předsevzetí o lehké cestě začalo nadějně: V Podmolí se napojím na asfalt do Břečkova a jedu. V Břečkově pak ... neodolám pokušení a otočím to na Větrník. Na sjezdu do Zadních Hamrů sice leží trocha otravného roští, ale většina je v pořádku jetelná. Na tom sněhu je sice dolní úsek už na hraně možného (krokem a vždy připraven k okamžitému zalehnutí), ale nakonec s výjimkou prasklého zadního blatníku v pohodě.ŠobesStoupání od vinice nahoru se dalo vyjet celé.Jedu na Břečkov v domění, že budu pokračovat po silnici.Doměnka o silnici bere zasvé, když projedu kolem lákavé odbočky na Zadní Hamry.
Pokud pominu pár přeskakování větví, většina cesty do Zadních Hamrů je sjízdná.

Blatník připevňuji k batohu a bez dalších příhod se dostávám k hrázi. Voda je volná bez ledu. Možná to tak letos už zůstane. Všude kolem je těch necelých 5 čísel sněhu. Baštu mám doma, takže teď už jen zmizet. Vzhledem k tomu blatníku nebudu moct použít hlavní prosolenou silnici, jinak by mě nepustili ani do prasečáku. Vytlačím kolo od Granátky, přejedu ten kousek z Onšova do Lesné a v Lesné odbočím na Břečkov. Poměrně úsporně se tak po bílých silnicích dostanu přes Bezkov do Citonic a přes Cíňák domů.konečně na hrázi

V příšeří sklepa nalézám náhradní blatník z dřívějška. Nedělní bude.