Gránická 70 - den prolomení dvou limitů

Datum: 25.08.2019
Autor: Mapař

Sobotní stovečku kombinuji s houbařením a tentokrát se daří. Když z Nových Syrovic dám zelenou spojku na silnici do Dešova a zapadnu do lesů, tak tašku hub nasbírám. Na zítřek bych neměl být zbytečně načatý.

V neděli je to konečně tady! Závod velké trojky: 3 minuty se maká, 3 minuty blije a 3 hodiny slaví. Závody do vrchu Gránická 70. 70 výškových metrů na 380 metrech délky. Tentokrát zde máme i náhodné kolemjedoucí závodníky z Brna. Dva z přihlášených závodníků jsou v kategorii 60 a více let.

Trať je letos v dobrém stavu. Tradiční pohřebiště nadějí - nájezd na asfalt - bylo konečně samo pohřbeno pod hladkým asfaltovým přechodem. Ještě pár hodin před závodem jsem tudy procházel a nikde žádné povalující se větve. Jen pár kamínků, které jsem raději hodil stranou. Procházka mě také inspirovala k pohodlnějšímu objetí aleje zleva.

Časy snah o ujetí na čas jsou pryč. Dnes mi půjde jen o ujetí. Konečně se ve 13 hodin scházíme. Letos zde bude 19 závodníků rozděleno do ... docela dost kategorií. Začátek přidělování čísel je pro foto příznivý: Přihlašuji se jako čtvrtý. Pak je losováno pořadí při startu ... kde jsem 19. z 19-ti. Naštěstí se povedlo prohandlovat pořadí s Krystýnou, která má 1. Mohu tak po dojezdu nafotit většinu závodníků. Bohužel později vyhlašování začalo v době bagrování polévky.

Za chvíli konečně sjezd dolů a start. Tentokrát se rozhoduji neriskovat řazení a jet to celé na kašpara. Protože poslední úsek je hodně prudký, je zde ještě jeden důvod: Nevyplivnout plíce hned po startu. Podařilo se skutečně dostat až na asfalt jako při pokusné jízdě a teď půjde o to, to udejchat. Tam už moc prostoru na zpomalení nemám. Snažil jsem se, snažil, ... Ale tohle by chtělo nějaký intervalový trénink. Nakonec to vzdám v místech, kde už se to moc nevzdává. Na 330 m. Nechávám zde kolo a jdu fotit.

Zanedlouho kolem mě projíždí František Řídký v kategorii D3 a dojíždí si pro první místo úplně do cíle. V tomto věku až neuvěřitelné. Lze uvážit třeba jen dost nevýhodný poměr váhy jezdce a kola. Naproti tomu třeba Libor si dnes vybral smolný den. Pokusil se řadit. Do toho kopce to někdy vyjde a někdy ne. V situaci, kdy se jediní dva soupeři snaží vůbec vyjet, taková řadící příhoda nepotěší.

Později kolem projede Scotty nebo třeba Ivan Januška - nejspíš jediný šedesátník, který to kdy vyjel. Nakonec si dole všímám nějakého nezvykle rychlého přesunu. Přesun se změní v dost svižné projetí kolem. Jak se později ukazuje, v čase 1:59. Pokud bych se snažil o něco takového, musel bych ty dvě minuty dokázat udržet výkon asi 0,56 kW (ve špičkách víc). O chvíli později následuje konec. Už jen posbírat padlé a najeté metry. Hurá do Spáleňáku! Je tu někdo, kdo nebude na bedně?závodzávodzávodzávod
závodzávodPozději se ukazuje, že Libor si vyjel kopec už jen pro ten pocit, protože dole šlápnul.závod
závodV kategorii přes 60 let historicky asi první, kdo dojel.bod zlomubod zlomu
závodOkamžiky rituálního obětování starého traťového rekordu: Hranice dvou minut byla prolomena.měření délek a sbírání padlýchZávod je za námi.

V letošním roce tedy padly 2 magické hranice: 2 minuty a 60 let - ne proboha u toho samého závodníka :)vyhlašování výsledkůvyhlašování výsledkůvyhlašování výsledkůvyhlašování výsledků
vyhlašování výsledkůJeště si chvíli hraji s kozičkama.

Výsledky jsou na http://www.cykloklubznojmo.cz/_/2019/Výsledky_G70_2019.pdf, kopie zde: Výsledky_G70_2019.pdf