Májová vyjížďka po vinařských cestách

Datum: 12.05.2019
Autor: Mapař

Při cestě přes Plhoňův Jump se počasí ještě drží, ale u přehrady začíná krápat. Vracím se promočený domů rychlou trasou po asfaltu aniž tuším, že za pár hodin si rozvalím pupek na skále v krásném odpoledni. Večer se posune na další úroveň: Bude elektrifikovaný.U přehrady začíná pršet.U přehrady začíná pršet.Navečer přichází bouřka.

V neděli u Nové lékárny startuje letošní vyjížďka po vinařských cestách. Psaná je od devíti hodin, takže pokud někdo nedočkavě dorazí za pět devět, ... nejspíš dojde k podezření, že akce byla zrušena. Viděl jsem několik cyklistů jet spodem směrem k obchodnímu domu Dyje (jako na normální nedělní vyjížďku) ale zde dlouhou dobu nikdo, nějaké minuty jen ve dvou a teprve v těch devět se začíná něco dít. Na druhou stranu je pochopitelné, že ikony s mráčky, kapkami a nízká čísla u teplot nebývají úplně lákavé.

Nakonec se nás kolem 17-ti sejde (co by se muselo dít, aby odpadla vinařská?) a vydáme se na tradiční řeholi do kláštera.

Zde k mé radosti přicházejí na řadu vzorky s logem ledňáčka. Symboly ještěrky a ledňáčka značí vína z vinic, kde se tyto druhy doopravdy vyskytují. To je možné jen při ekologicky šetrném pěstování. Netvrdím, že by pak víno mělo lepší cukernatost, lepší aroma nebo něco, ale připadá mi nějaké jiné - takové ryzejší.

K mému překvapení tentokrát Nový Šaldorf projíždíme bez zastávky. Naopak 2 zastávky na nás čekají v Konicích. Obě pro dost odlišná publika. V k96winery.cz:

"Když se nám víno nepovede, je polosuché. Jinak je suché."

Ve vinném sklepě U Aleše je to z půlky stejné:

"Když se nám víno nepovede, je polosuché. Jinak je sladké."

Protože kytička je sladké, beru ke dni matek Hibernal s množstvím cukru a zlatých medailí. Nějakou chvíli se zdržíme. Jak není moc hezké počasí, je hodně vzorků a málo přesunů. Mírně znepokojivé. Nakonec se přece jen přesunujeme na závěrečnou tečku do Šatova.

Na poslední zastávce jde o to, nabyté znalosti něčím zajíst. Šatovská tečka už sestává víc z polévky, živé muziky a případných dobrot. Také je zde slosování čísel rozdaných na srazu. Vzhledem k množství účastníků k množství cen snad ani nejde nevyhrát.Sraz je o pár minut později, ale na vyjížďku dostáváme každý vlastní nástroj.společné foto ze srazuJako první je tradiční zpověď v klášteře.První zastávka v Konicích je o suchých vínech.
Druhá zastávka je naopak o sladkých.Druhá zastávka je naopak o sladkých.Ty vinařské cesty jsou vážně skvělé. Nejvíc chutnaly vzorky Bernard, Staropramen, Gambrinus...