směnárna - kontrola kurzů

Datum: 13.04.2019
Autor: Mapař

Pro naprostou většinu lidí jistě nošení dříví do lesa, ale nedávno proběhla televizí reportáž (https://tn.nova.cz/clanek/nejste-od-konkurence-takhle-dopadly-smenarny-na-nadrazi.html/?imageId=%5BimageId%5D), ve kterém byl převod s eurem nadhodnoceným asi o 0,80 Kč prezentován jako "super výhodný". Takže na tisícovce ztratíte "jen" cca 20 Kč a s desítkou uvědoměle odevzdáte do veřejného prasátka peníze na trochu lepší oběd.

Pozoruhodný na směnárně CD byl přesně ten samý kurz, jako třeba ve spořitelně. Takový ten kartelového typu.

Kurz, ke kterému se snažíme přiblížit, je na stránkách centrálních bank:

Česká národní banka:

www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.jsp

Neuškodí ty koumáky zkontrolovat podle Evropské centrální banky:

www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/euro_reference_exchange_rates/html/index.en.html

Lze se podívat i mimo systém (někde, kde korunu vůbec mají v seznamu), ale bude to chtít trochu přepočtů. V tomto případě skrz Rubl:

www.cbr.ru/eng/currency_base/daily/

Skvělý kontrolní bod pro paranoiky by byla Íránská centrální banka, ale tam jsem bohužel nenašel korunu v seznamu. Takže není jak přepočítat.

Zrovna poblíž Hlavního nádraží lze směnit se ztrátou pod 20 haléřů na Euro místo 80 (eurochange.cz/). A směnáren jev oblasti víc. Nic nového. Jen otevřít Google, zadat něco jako "směnárna" + název města.

Pak se někde v televizi objeví reportáž jak pro další díl Batmana: Nějaký ultrapadouch okrádající turisty a zachránce se státním kurzem pro své zbloudilé ovečky...