přes Vranov za sněženkami

Datum: 24.02.2019
Autor: Mapař

Asi stárnu. Teplota kolem bodu mrazu mě netáhne na výlet 70+. No dobře. Své sehrává i to, že zde nebývám tak často. Když jsem konečně zde, nechci do nějaké tramtárie.

Vranov je takové téma, které se moc neomrzí. Dá se různě kombinovat se Šobesem nebo severně posazeným pásem lesů. Jako dnes. Zajet si po delší době přes Plenkovice a Kravsko na Šimperk není špatné. Ne kvůli tomu, abych si ten krpál od zříceniny k rybníku sjížděl, ale prostě jen ta místa připomenul.

Dnes se zřícenina připomněla sama: Nahoře je větší skupina děcek s vedoucími a připravují ohniště na opékání špekáčků. Část zimy dala vody dost, ale teď už je listí na povrchu opět suché. Tak snad vše OK a nebudu k Vranovu dojíždět s oblakem kouře za zády a jako ve Válce světů ze sebe setřepávat lidský popel.Až do Šumné to bude většinou přes opuštěné hvozdy.Lesy jsou na únor hodně suché. Šimperk úplně opuštěný není. Vedoucí tu s děckama připravují podpa... - pardon. Samozřejmě opékání špekáčků.U Vlkova si užívám chvíle božského klidu.

O kus dál postupuji pomaleji, protože les prochází "rekultivací" a části cesty jsou víceméně odhadem. Nádrž má teď dostatek vody, ale jak dlouho to vydrží je druhá věc.

Na pláž se přes most sice dostanu, ale v příštím období bych si tím úplně jistý nebyl. Na mostě přes Švýcarskou zátoku probíhá nějaká rekonstrukce, tak jen doufejme v něco decentního. Naopak přehradní hráz už je reálně otevřená a průchozí. Na jednom konci sice čumí zákazová značka, ale to může souviset s rozdělanou kabeláží na chodníku vnitřní strany oblouku. Samotná vozovka i chodníky vypadají kompletní.Zdá se, že probíhá nějaká údržba mostu přes Švýcarskou zátoku. Doufejme, že nepřevezme štafetu po uzávěrce hráze.Vody se utvořila určitá menší zásoba, ale nějaký přítok se zdá v nedohlednu.Vody se utvořila určitá menší zásoba, ale nějaký přítok se zdá v nedohlednu.Místy ještě jsou zbytky ledu, ale stačí udržet nanejvýš podvyživenou kachnu.
Ztracené prkno na windsurfing. Někdy ho může mít jezdec přivázané k sobě. Přes ten led není vidět, zda z prkna vede nějaký špagát.

Po nějaké době slunění na pláži se vydávám podél Dyje. Bylo by dobré se mrknout, zda v hospodě není někdo známý a jen tak pro pořádek se podívat pod Šobes. Dnes je sice chladno, ale předchozí dny mohly vykopnout sněženky z hlíny.Pod Šobesem už jsou sněženky.Pod Šobesem už jsou sněženky.Domů dorazím za soumraku.

Neděle

Při osamělém výletu kolem Bohuňáku (na srazu vyjížďky jsem byl sám) zaujímají mou pozornost 2 letošní labutě asi 20 metrů od břehu. Původně jsem měl podezření na přimrznutí. Zde je ale jen nepatrný led a kolem labutí malé jezírko. Labutě se snaží spát a vypadají apaticky. Myslím si, že mají problém s přesunem. I když jsou volné, z takového povrchu asi neodstartují (je tam škraloup, který je neunese). Na břeh by se asi probít mohly, ale také o to nemusejí stát. Na vodě jsou v bezpečí. Zkusmo probiji led v místě 6-8 metrů od břehu. Žádný zájem. Je mezi 10-11h. Teplota ještě trochu stoupne a zbytek ledu nebude stát za řeč. Tím spíš zítra, kdy budou na volné vodě zcela určitě. Tak asi nic.