Svatomartinské skály

Datum: 11.11.2018
Autor: Mapař

Po dlouhé době si připomínám, že existuje nějaké kolo. Vyrážím na sever přes Nymburk. Tentokrát se nesnažím zajet do lesů za obcí Mcely, protože by byly jen zdržením. Dny se krátí.

K dnešnímu výletu mě inspiroval nečekaný letní výhled na Prachovské skály poté, co jsem se vyškrábal na Velišský hřbet. Tehdy jsem žil v naději, že o kus výš mohlo trochu sprchnout a vyrůst houby. Při bližším pohledu do mapy se ukazuje, že odtud jsou Prachovské skály jen kousek.

Den je zatím temnější, než slibovala předpověď. Z Rožďalovic mířím kolem Mlýnu Bučice a příležitostně mě chytají sprchy. V Bučickém Mlýnu uvažuji o racionální cyklistické husičce, ale venku vidím jen nabídku svatomartinských vín.

Z Libáně je papírově další cesta jednoduchá: Pořád po červené. Až na Velišský hřbet tomu tak je i v reálu. Ale jakmile z něj sestoupím do údolí, jsou poslední kilometry znát: Krajina rozdrobená na malé celky, cestičky, zákruty, kopce. Je to jen pár kilometrů, ale ne pár minut. Na jednom místě třeba skáču s kolem přes potok, protože z lávky zbývá jediné kluzké prkno. Ke konci přes frekventovanou silnici a po pár stech metrech už první pískovcové věže.

Míjím ceduli, že vstupuji do placené zóny Prachovských skal. Nikde žádný výběrčí, nebo kasička. Jen občasní turisté. Co jen budu dělat? Bez zaplacení přece nemohu dál ... :) Ale je fakt, že nemám najeto a podnikám výlet kolem 1,2 kila. Krom toho se čas krátí a jednu dietní husičku vyhlédnutou v Pečkách. Na nějaké zběsilé prolézání skal to dnes nebude.

Chvíli lovím v mapě trochu víc asfaltu, než bylo cestou sem. Nakonec se první část cesty přidržím červené, ale na Libáň si trochu ulevím rychlým spojením přes Střevač. Zde mě chytá největší sprcha dnešního dne. Pak opět kolem Bučického Mlýnu na Rožďalovice, Křinec a ...

První dnešní paprsky slunce. Po průjezdu Nymburkem se blížím k domovu pod azurovou oblohou naplněnou načervenalým večerním sluníčkem. V místní restauraci skutečně čeká ještě poslední husička.v Prachovských skaláchv Prachovských skaláchv Prachovských skalách