polosuchý víkend

Datum: 18.08.2018
Autor: Mapař

Docela rád bych se projel někam dál. Má to dva háčky: Prvním je vedro, druhým je vzácnost Znojma a jeho okolí. Nebývám tu už tak často.

sobota

Obojí je vyřešeno směrem Vranov. Vítr téměř není. To z dneška dělá dobrý den na plavecký výlet kolem hlavního jezera.

Protože mi vlny nebrání v rozhledu, dopřeji si i větší blízkost ke skalám protějšího břehu. Tím pádem není výlet tolik zkrácený. Na hladině je víc živo než minule. Plavci se pouštějí dál od pláže a ve směru k protějšímu břehu mě asi na padesát metrů míjí nějaká slečna na prkně.

Pohled na stromy je i zde takový zvláštní. Zbarvují se, ale jinak než na podzim. Lze si představit autobusový zájezd, kde se ráno probudíte někde v severnější části Balkánu - kde ještě jsou lesy. Voda je v otevřených prostorách ještě relativně čistá s dohledností mírně přes 2 metry. V blízkosti hladiny teplotou připomíná bazén. Nemám šanci se podchladit.

Dnes nebude žádná extra cyklistická zajížďka. Po cca 2 hodinách a 3 kilometrech ve vodě nasednu a mažu na sraz.Za normálních okolností jsem pár metrů pod hladinou.Příklad rodičů, kteří si to dovedou zařídit.Stromy mají všude nahnědlou barvu odlišnou od barev podzimu.pár atrakcí u pláže
Celkový záběr dává tušit, kolik vody chybí.Dnes je téměř bezvětří.

neděle

V příslibu dalšího dokonalého dne přijíždím na sraz k Dyji. Devátá odbyla a jsem zde sám. Nevím kde je problém. Dneska mám foťák, takže není potřeba dělat snímky osuškou (předchozí článek).

Váhám co dál, ale nakonec se prosadí Šobes. Chci toho chudáka usušeného vidět. Cestou zpět mohu omrknout situaci v lomu.

Projíždím krajinou a vidím zbytky zeleně. Nevypadá to na první pohled tak hrozně. Spíš děsí pomyšlení, že tohle je už druhý rok v řadě a na nějaké dlouhodobější narovnání to nevypadá. Připadá mi, že je špatně dost věcí. Jeden pidipříklad - freony: Už to vypadalo na vyhranou bitvu, ale ukazuje se že v reálném světě je jejich zdroj ještě v jiných zemích. Nebo teplota: Kdysi se vedly diskuse o tom, zda činnost lidí opravdu může způsobit nárůst o 0,5 °C. Dnes se řeší, jak se nedostat k 5°C - a nezatopit značnou část hustě osídleného pobřeží. Případně plasty: Zajděte si do supermarketu nakoupit - tak, aby jste se vyhnuli jakémukoliv plastovému obalu. Je rok 2018. Viděl jsem údaj ve smyslu, že v roce 2050 - tedy za 32 let, už produkce Země rostoucí lidskou populaci prostě neutáhne. Lze se bavit o číslech, ale o směru už asi ne. Je to jistě zajímavý úhel pohledu na všechny naše dlouhodobé plány... Nestane se to jako klasický filmový biják najednou. S nějakým padouchem, nějakým hrdinou a pyrotechnickými efekty. V podstatě už to nepozorovaně začíná. Řekněme například, že kdesi v pozemském ráji vypukne válka a najednou se pár miliónů lidí hrne přes pár tisíc kilometrů až kamsi do řiti zvané Evropa?

Lom se líbí natolik, že si tam ještě po obědě zajdu. Při pohledu na zatáčku zaplněnou železem člověk motoristům ta auta vysloveně přeje. Protože je v lomu jen jedna malá plážička, bývá na těch odlehlejších místech klid.nedaleko HavraníkůTěmto se ještě daří.Nalézám i pár živých květů.Letos se lze těšit na pořádnou cukernatost. Otázkou je, zda ještě na něco.
výhled na HavraníkyPodyjí je dosud při síle. Díky steroidům zvaným Vranovská přehrada.Usychají dokonce i borovice.Vinice na Šobesu zatím při síle. Bodeť ne. S kořenem až 10 m hluboko.
Dyje u Šobesulom u Mašovic