Velká cena města Znojma

Datum: 03.06.2018
Autor: Mapař

24. ročník. To máme od roku 2005.

Velké cena města Znojma je nejen jeden z nejstarších cross country závodů v České Republice, ale i dost unikátní. Projedete křivolakými uličkami, úzkými serpentinami, budete míjet kostel svatého Mikuláše stavěný ve 14. až 16. století, technická trať plná různých zákrut nenechá vydechnout.

Už z principu to musí být spojeno s uzavřením tratě, nemá-li se z toho stát mlýnek na maso. Nemyslí se tím stavební uzávěra v duchu "Tuhle silnici zavřeme, necháme jednoho mukla přehazovat hromadu písku a do dvou let snad seženeme zbývající materiál a lidi." Zde se velký okruh uzavře pár minut před startem v 11 a po projetí posledního závodníka uzavírka zmizí jak pára nad hrncem - většinou krátce po 12. hodině. Navzdory tomu může být někdy na stanovištích bez asistence policie docela živo. S ohledem na tento kontext se mi dnes vyplatilo několik set metrů táhnout cca 40kg železa, než hájit nepřehlednou zatáčku pouze světelným mečem bez bytelné zábrany za zády.Jdeme na to.

Těžiště celého závodu dnes značnou měrou leželo v dětských kategoriích. Je to zde dlouhá tradice. Začíná se těmi nejmenšími na různých kolečkách a odrážedlech jedním okruhem kolem náměstí. S přibývajícími roky přibývají nejen počet kol, ale i samotný okruh se prodlužuje uličkami města.dětské kategoriedětské kategoriedětské kategoriedětské kategorie¨
dětské kategoriedětské kategoriedětské kategoriežáci
žácižácižácižáci
cíl závodu

Dospělácký závod už je jiná liga. Město a protější svah. Převýšení výrazné, byť s nepříliš dlouhými kopci. I zde účastníci byli, včetně zastoupení kategorie elite.hlavní závodhlavní závodhlavní závodhlavní závod
hlavní závodhlavní závodhlavní závodhlavní závod
hlavní závodhlavní závodhlavní závodhlavní závod

Po náročném dopoledni bývá večer akce, která už je také hodně letitá: Výlet turistickým vláčkem. Nejsem si úplně jistý, zda má někdo evidenci, kolikátý ročník bylo toto svezení. Kam až má paměť sahá, vždy jízda zahrnovala náležitost ve formě beden vína a tuším že téměř vždy objíždění Ivana.

Výsledky všech kategorií jsou na
http://www.cykloklubkucera.cz/_/2018/vysledky_mtb_znojmo_2018_FINAL_TISK.pdf
zařazené pod článek
http://www.cykloklubkucera.cz/view.php?cisloclanku=2018050009.