Lefkada po 16-ti letech

Datum: 04.09.2017
Autor: Mapař

Historie se skoro opakuje. Kdysi jsem se na Lefkadu také dostával přes letiště Preveza a ubytovaný jsem byl pár kilometrů severně od Nidri. Teď je samozřejmě pár rozdílů: Nejsem sám a jsem s kytičkou a druhým zlatíčkem přímo v Nidri. Cestovka se také změnila. Tentokrát je jí Inex.

Pláž před hotelem Paradise Beach je oproti ostatním vybavena jednou příjemnou specialitkou. V moři hned u pláže je potopený vrak. Na něm rostou mořské houby a shromažďuje se hejno ryb. Je to zde jedno z mála zajímavých míst na prohlédnutí, protože jinde je v 5 m pod hladinou jen takový bahnitopísčitý terén. Další zdejší příjemností jsou bohaté snídaně.

Při prvním ohlédnutí po pláži bohužel vidím nepříjemný rozdíl oproti historii: První řada hotelů, kde se stačí přesouvat mezi postelí a pláží je samozřejmě hodně pohodlná pro rodinou dovolenou. Má to své důsledky. Zdejší věkový medián odhaduji na 60 let.vrak a houbyvrak a houbyvrak a houbyvrak a rybičky
vrak a houbyvrak a rybičkyvrak a rybičkyvrak a rybičky
vrak a rybičkyrybičkyu vraku

busem po ostrově

S díky využívám nabídku cestovky na okružní výlet. Dva týdny jen na pláži by byly příliš. Je zde návštěva hlavního města, jednoho kláštera i s přilehlou miniaturní ZOO, pláží na západním pobřeží, Vassiliki, rybářské vesničky a zasvěceným výkladem o nedávné historii.

Ve výkladu je všeobecně o řecké společnosti, vztahům k ostatním zemím, novodobé historii spojené se zavedením Eura (při mé minulé návštěvě tu ještě nebylo). Poutavým příběhem z praxe je rozebráno úvodní varování podané hned při příjezdu na ostrov: Řecký integrovaný záchranný systém prý sleduje moderní trendy navazující na nejlepší tradice starověké Sparty. Nepatlat se s jedinci a starat o zdraví celé společnosti.hlavní městoZOO u kláštera Faneromenizápadní pobřežíAgios Nikitas
Agios NikitasAgios Nikitasu pláže Kathismau pláže Kathisma
u pláže KathismaVassilikizadní plážičky ve Vassilikivesnička Syvota
vesnička Syvotavesnička Syvota

Mnimati (Šulaki) po 16-ti letech

Vrchol má jiný název než jsem napsal do článku před 16-ti lety, ale místo je to to samé. V sobotu využívám daru z nebes v podobě mraků a občasného deště. Poskytuje to jistou šanci, že se cestou neusmažím. Stačí zajít do půjčovny u nedalekého kostela, za 5 Euro si půjčit horské kolo na jeden den (ani nebyl potřeba doklad) a vydat se do kopců.

Cestu ve spodních partiích ostrova už po té době nijak nepoznávám. Bez mapy bych skončil. Je to pravděpodobně ta samá přes vesnice Vafkerí a Eglouví, ale zapomenutá. Povědomá je až náhorní planina se svými políčky někde v 850-900 metrech nad mořem. Zde už jsou kousky původního Řecka.

Konečně jsem přímo u vysílače a čekám na chvíle s protrhanými mraky. Dnešní záběry budou dost odlišné od historie. Po chvíli otáčím a svěřím se do péče brzdových špalků. Mají mě snést dolů o téměř celých 1157 m.výlet na Mnimati v roce 2001vrchol v 1157 m na dohledpolíčka na zdejší vrchovině zůstávajíVysílač v 1157 m
vrchovinapolíčka na vrchovinězde roste to dobré hovězípolíčka kolem 1000 m.n.m.

vodopád Dimosari

Je to minivýlet z Nidri. Není třeba nic než boty (a obecně se doporučuje i nějaké oblečení). Jde se silničkou mezi olivovými háji. Pokud vám budou vrtat hlavou sítě srolované v oněch hájích: Olivy se sklízí tak, že se zralé nechají do těch sítí spadnout.

Po cestě je restaurace a jedna je i poblíž vodopádů. K samotným vodopádům se ale dostanete od koncového parkoviště jen pěšky. Pod vodopádem je malé jezírko (možná 10 m na délku) ve kterém se občas někdo koupe.vodopádkoupající se lidékoupající se lidé

opět v Nidri

Už bylo zmíněno, že lze v Nidri strávit dost pohodlnou dovolenou v hotelu přímo u pláže. To znamená jen vylézt z postele a čvachtat se v křišťálově čisté vodě.

Nebo ne?

K vraku jsem se potápěl vždy ráno, protože to byla voda nejčistší. Přes den se viditelnost postupně zhoršovala. Zpočátku jsem podezíral hlavně čluny jezdící v poměrně mělké pobřežní oblasti. Proud vody od vrtule by mohl zvířit materiál na dně. Při potápění jsem se ale někdy dostával do oblaků, které by měly být od člunů dost daleko.

Později jsem bez ohledu na předchozí rozebíral jiný problém: První řada hotelů je asi metr nad hladinou moře. Jak mohou stéct odpady (například z WC) do nějaké čističky, když je k tomu jen ten jediný zatracený metr? Jak to ti Řekové udělali?

Aha. Takže otázka na oba problémy je zodpovězena. Už je jasné, proč je voda nejčistší vždy ráno a pak se viditelnost horší.

Můj poslední zdejší výlet je k zátoce Desimi. Ta je od rušného Nidri a jeho vod docela bytelně oddělena. Je to pěkné místo s kempem, oblázkovou pláží, okraji z vápencových útesů a tentokrát opravdu čistou vodou. Můžete z Nidri dojít i pěšky (jako já), ale jinak lze ten 5 km přesun nejsnáze zařídit na kole: Hlavní silnicí na jih podél zátoky, na konci zátoky doleva, přejet šíji mezi kopci a jste tam.docela hezká loďka u Nidrik zátoce Desimi - V zátoce je čistota vody úplně jinde.