Kriváň po znojemsku . . . 7.4€

Datum: 11.08.2017
Autor: Mapař

Pro tentokrát se mi víceméně nemá co ztratit. Jsem zde nalehko s pár eury a maximálně s kartou pojištěnce. Cesta byla rychlá a levná. Bohužel právě pro tyto vlastnosti vleze do toho vlaku kdekdo. Spolucestující, kteří nasedli v Praze, vydrželi dělat bordel až do Ostravy. Tedy do cca 1 hodiny v noci. Nahlas puštěné sportovní zpravodajství jim po přechodu na noční klid paní průvodčí naštěstí zatrhla (protože šlo i do ostatních kupé), ale nakřáplý hlas jednoho z nic zůstal v provozu až do konce. Naštěstí byl silný kuřák, takže tato záležitost se přirozeným způsobem jistě brzy vyřeší sama.

Naopak v Ostravě nastoupila do jiného kupé rodina, se kterou se svezu nejen do Štrby, ale až na vrcholek Kriváně. Podobně jako já využili rychlé železniční spojení k jednodenní cestě do Tater. Z vizitky lze odkázat na http://www.radomirskoupy.cz. Vidím zde moc dobré širokoúhlé záběry krajin z Evropy coby nabídku fotoobrazů. Zatímco já mám dnes sebou jen malý foťáček, Radomír převzal mou tatranskou štafetu a táhne zrcadlovku.

Ale to bych přebíhal. Vlak zastavuje ve Štrbě a díváme se, kde se dají koupit lístky na zubačku. Asi 24 minut poté, co zubačka odjede, bude otevřena pokladna s lístky. Takže v pohodě. Naštěstí je tu řidič zubačky. Nabízí 3 lístky po 4€. Nás je poněkud víc. OK. Ještě zde vidím možnost SMS jízdenky. Vytáhnu telefon a ... SMS se nedaří odeslat.

Za chvíli už jsme u Štrbského plesa. Žádné velké crcání a rovnou jdeme. Později se ukazuje, že tím kdo si naplánoval dlouhý pobyt v Tatrách, jsem já. Společníci jedou zpět ještě během dne.

S lehkým vybavením se ukazují orientační časy nadhodnoceny mimo realitu. Na rozcestí u Jamského plesa jsme za úplně nesmyslnou dobu a dáváme občerstvení. Teplo je už teď. Protože krom nás začne stoupat i slunce, jdu do kraťasů.

Chvíli stoupáme spolu. Pak mě Radomír pustí před sebe, abych šel svým tempem. Jdu a cesta už výrazně stoupá. Zkouším, jak rychle by se tak dalo jít spolu a pořád slyším za sebou Radomírovy kroky. "Ten má teda fyzičku. Ještě s tou zrcadlovkou v batohu." Po nějaké době se dostáváme nad stromy do volného terénu a přichází krátká serpentina. V zatáčce se tak konečně podívám za sebe.

Kruci.

Tohle bude tuhé. Nemám za sebou Radomíra, ale jeho syna. Tomu opravdu není 40+ a ten jen tak neodpadne. Přežiju až do konce?

Naštěstí jsou všechny hodnoty (mimo spánku) v zelených číslech a ať už nás tam čeká cokoliv, déle než 2 hodiny to určitě k vrcholu nebude. Dobře, to se dá. Zatím ta trasa vypadá nezáludná. Zespodu je vidět vrcholový kříž, takže z této strany nenalézám prostor pro falešné vrcholy, o kterých se v práci zmiňovala kolegyně. Naopak jí později dávám zapravdu ohledně náročnější vrcholové části. Skála tu začíná být vyhlazená tak, že už to vidím na hranici úvah dát té hoře piercing - nastřelit tam pár řetězů. Argumentem proti je naopak hůř přehledný terén. Budou zde řetězy a lidé by stejně mohli bloudit mimo cestu.

V rovných 8:00 jsme nahoře. Doufal jsem v dnešní prvovýstup. Ale nalézáme tu pár, který zde dosáhl vrcholu už včera a dnes balí spacáky. Otevírá se výhled na Roháče, coby "nenáročnou a pohodovou verzi Tater" na západě a tvrdé jádro na východě. Sníh už téměř veškerý roztál. Pod námi se ve stínu údolí rozkládá Krivánské Zelené pleso. Velmi váhám, zda jít ještě na tůru přes Bystrou lávku. Když slezu dolů, budu mít toho docela dost. Svěží vítr zalézající k provlhlému oblečení ale v 9 hodin tyto úvahy utne a ukončím své kochání výhledem.

Znovu se ocitáme pohromadě ke konci klesání. Slyším za sebou kroky, tak se přestávám loudat a cestu dolů zrychluji. Ukazuje se, že opět Radomírovi. U Jamského plesa dám konečně pauzu a loučíme se.2 výletníci na Kriváni balí svě spacáky. Návštěvy na osmou asi úplně nečekali.vrcholekZ Kriváně se otevírá výhled na Roháče. Odtud vypadají mírumilovně.Příchozí cesta je trošku náročnější na pozornost. Lze z ní snadno sejít. Krom toho jsou ke konci kameny docela vyhlazené. Lze zvážit možnost udělat té hoře piercing a dát pár řetězů.
Při pohledu na východ je očividné, proč cesty ve Vysokých Tatrách nejsou hřebenovky. Zatím si užívám krásné ráno, ale do propoceného trička se začíní opírat vítr.A už tu máme i Radomíra. Zanedlouho zmizím dolů do tepla.

Co dál? Jede mi to v 1:01 a mám už lístek. S tím nenadělám nic. Loudám se po magistrále směrem ke Štrbskému plesu a doufám, že se nohy trochu vzpamatují. Dvanáctá rozhodne. Buď se budu zbytek dne válet u plesa, nebo zkusím Bystrou lávku. Vrátit se lze vždy.

V 11:45 jsem u rozcestí. "Tak tedy nahoru. Ale zvolna!"

Les je zde o něco hustší a jde výš. Krásné prostředí. Občas utrhnu nějakou borůvku okolo. Maliny si také dávám. Nejsou teď moc šťavnaté, ale jsou bohaté na bílkoviny. Poměrně dlouho trvá pásmo kleče a jen si říkám, aby mi nezakryla výhled na plesa cestou. Konečně kleč mizí a cesta se narovnává. Na konci už vidím jen sedýlko z nevýrazného kamenného pole vedoucí do Mlynické doliny.

"To šlo rychle. Je kolem jedné. Pohodová tůra."

Vystoupání toho "sedýlka" není sice nejrychlejší, ale kdo by to teď hnal. Jsem konečně na vršku a tady seshora uvidím ... další kopec. Po levé ruce mám Nižné Wahlenbergovo pleso. Zbytek hřebene Soliska se stáčí víc v pravo a končí u té druhé hromady.Otázku druhé túry uzavírám otevřením tůry. Když jsem na rozcestí ještě před polednem a měl bych zbytek dne až do noci proležet u Štrbského plesa...Je zde Nižné Wahlenbergovo pleso a tam vpravo už zbývá jen taková vyvýšenina k přechodu na druhou stranu ...

"No dobře. Ještě tenhle kopeček a jsem v Mlynické."

Nahoře jsem v lepším čase než jsem doufal. Je zde velké pleso.Tak ne. Tdy je zde Vyšné Wahlenbergovo pleso. Ale kde je ten průchod na druhou stranu?

"Teď je tu mezi tím hřebenem v předu a v zadu někde vstup do Mlynické doliny. Nevidím. Kde to je? Kudy chodí ti lidi?"

Můj zrak se zvedá vzhůru.

"Kurva drát!"

Hřeben Soliska vepředu a hřeben vzadu jsou pořád jeden a ten samý hřebem. Na jednom místě je kousek odštípnutý, jako by jste tu skálu polechtali rozjetým kamiónem. A to je ona Bystrá lávka coby přechod do Mlynické doliny.Tady není nikde žádná rozsedlina. Kde může to druhé údolí být? ...... A sakra!

Čas je ale takový, že nemá smysl zdrhnout. Jde se. Nohy při volnějším tempu docela berou. Jenom ta chodidla pálí. Hladce se dostávám k průchodu. Nepatrně mě zdrží situace přede mnou. Jsou zde 2 řetězy po různých cestách. Raději si počkám, až se uvolní na tu hezčí cestu. Přece jen toho dnes nebylo úplně málo.

Zhópnu dolů a pomalu slézám svahem na Capie pleso. Ještě ani není 15h. Určitě stihnu u Štrbského plesa koupit magnetku, pokud ji někde budou mít. Není kam se hnát. Stehna a chodidla teď dostávají svůj nášup. V sobotu asi budu rád za úspěšně dokončenou tůru na záchod. Naštěstí dnes pomáhá počasí jak jen může. Ráno bylo teplo a teď připlouvá pár mráčků na zmírnění tropického dne.Od pohodového průchodu s pár řetězy se otevírá výhled na Okrúhle a Capie pleso. Kolem cesty bude drobných ples více.Odpolední trocha mráčků je spíše záchrana. Dnes je docela horko i v těchto výškách.

Dávám pár zastávek. U jezírka pod 1900 m.n.m. povzbuzuji jednu protijdoucí turistku tím, že není třeba se ničeho bát. Dřiny bude ještě dostatek. Prý tohle nechtěla slyšet. Větší pauzu udělám u Plesa Nad Skokom. Na chvíli sem zasunu rozpálená chodidla. Stejně tu nic nežije. Při scházení kolem vodopádu zaujme zvláštní akustický efekt: Zvuk je z počátku tlumený. Po několika metrech klesání rychle saháte po foťáku, protože si myslíte, že někdo na chvíli pustil stavidlem víc vody.Když na plesa (v tomto případě Okrúhle) zasvítí sluníčko, krásně vynikne jejich modř.Skok z profilu. Při sestupu nastává zajímavý akustický efekt: Zvuk je z počátku tlumený. Po několika metrech klesání ale rychle saháte po foťáku, protože si myslíte že někdo na chvíli pustil stavidlem víc vody.

Zbývá dojít ke Štrbskému plesu, pomazlit se s pivem za 1,3€, koupit magnetku za 2€, lístek na zubačku z 1€, a dát si 20 u plesa. Při čekání dole na nádraží se ještě lze rozmazlit langošem, pivem a nanukem.

Nechápu lidi, kteří si stěžují že je v Tatrách draho. Mě dvě celodenní tůry stály jen jeden den a 7,4€.