koupací víkend

Datum: 22.07.2017
Autor: Mapař

V příjemném podvečeru si hraji s kozičkama. Milé rošťandy. Pro trochu listí by udělaly cokoliv.

Trochu netypicky jsem vyrazil do města už v páteční večer. Podle toho co vidím, tu určitě budou pořádány rituální tance na přivolávání deště. V údolí Gránického potoku je každý kámen na svém místě. Chybí jen potok.

sobota

Vyjedu na kole. Jak jinak. Daleko to nebude. Dál jsem jezdil hlavně v dobách, kdy mi znojemsko nebylo vzácné. Nyní volným tempem odbočím mezi vesnice bez snahy najet na hlavní. Je poměrně horko, tak šetřím síly. Mám v plánu Vranov a mašovický lom.

Nedaleko Čížova zapadnu na chvíli do křoví a strávím příjemnou čtvrthodinku hrou na doktora: "Zkusím pohmatem a kdyby něco, tak se ozvěte." "Au. tam to syčí". Jak občas v pacientovi zůstane tampón, svorka nebo nůžky, tak mému kolu při předchozím lepení zůstala mezi duší a pláštěm zapomenutá hlavička ventilku. Asi tušíte, že ten předmět navíc duše moc dlouho snášet nebude.

Konečně se přes Plhoňův Jump dostávám do Vranova. Pokračuji k přehradě a je mi divné, že u silnice je teď v sezóně zavřená restaurace. Divné je to jen do té doby, než se dostanu k přehradě: Ti slimáci tu už přes půl roku vrtají. Ne, že by v oplocené přehradě udělali třeba úzký průchod pro pěší. Hodí se do klídku, ponechají na hrázi částečně sundané zábradlí a za plot strčí nějakého bachaře na hlídání. Takhle se u nás dělají opravy. Hovno záleží na tom něco udělat. Naopak, čím delší stavba, tím delší inkaso. Jde jenom o to, vykolíkovat si a pořádně oplotit zábor.

Takže otravné sjíždění zpět do Vranova a na pláž se dostávám přes Onšov. Stíhám se najíst i vykoupat, ale slunce mizí. Asi byl použit nějaký silnější rituál přivolávání deště - nejspíš s lidskou obětí. Nedaleko přehrady se objevuje velký šťavnatý mrak a v dohledu jsou provazy deště. To by bylo v pohodě. Ale krom deště se objevují blesky. To není nic proti ničemu. Další koupání je v naprostém souladu se zákony ... popsanými Charlesem Darwinem.

Přesunuji se tedy opět na zem. Bouřka mizí, ale stejně mě zajímá ještě lom.Konečně u vody. Dyji očividně živí přehrada.Místo průchozí přehrady je tu improvizovaný přívoz.V této chvíli už se na vodu radši jen dívám.Přesunu se k Mašovicím.
Přívoz podle všeho zajišťuje Poseidon.hra slunce na hladině Dyje

Lom překvapuje plným stavem vody a plným stavem lidí. Kameny jsou tak obalené mládeží, že zvolím vedlejší plážičku. Letos je zde k slyšení nějak více Slovenštiny. Hned na úvod když odcházím do vody, se jedna paní slovensky zeptá, zda nechci pohlídat kolo.Mašovický lom je dnes plnější, než bych čekal.

neděle

Na devátou mířím k Dyji. Konečně se projedu s bandou.

Pár neznámých cyklistů skutečně ... projelo okolo. Vracím se domů vyměnit podvozek. Protože nejlepší poměr cena/výkon nabízejí Mašovice, jdu na dnešek tam. I dnes se našlo čuně, které do vody pustilo psa. Jinak byl lom neobvykle prázdný.