na duchovní cestě

Datum: 17.07.2017
Autor: Mapař

"Ty se snad u toho modlíš."

"In nomine Patris et Filii et Spiritus sancti."

Coby ortodoxní pěstitel chilli podnikám vždy po práci pravidelnou duchovní pouť do skleníku, abych hledal odpovědi na základní otázky života: "Bude na zítra správné otevřít skleník? Nemám přece jen přidat trochu dusíku na růst? Uvolňuje se z fosfátového skla přiměřeně fosforu? Nezatěžuji rostliny nadbytkem draslíku na květ a plody?"

Až překvapivě se letos papričkám vyhýbají mšice. Jak posledně byl na gram chilli gram mšic, tak letos ani jediná. Přitom kopr v tom samém skleníku byl jimi obsypaný. Mohu podezírat Mospilan použitý ve fázi předpěstování proti Smutnicím (a v určitém množství přilitý i do půdy pod sazeničky), ale poslední kontakt jsou minimálně 2 měsíce. To by bylo až děsivé.

Po politováníhodném zdržení způsobeném nedostatečným zaléváním se konečně vše obrací ke správné cestě. Lze s nadějí očekávat věčné utrpení duše v kapsaicinové lázni. Začněme něčím delikátním: Piri - Piri se svými 300 000 SHU má příjemnou svěží chuť nezatíženou citrusovým aroma. Je to u mě jediný zástupce Papriky Křovité. Všechny ostatní odrůdy jsou Paprika Čínská. Do podobné kategorie pálivosti patří Habanero Ebony Giant. Z deseti semínek přežila do dnešních dnů jediná rostlinka, ale se svými 20-ti papričkami na začátek mi dělá radost.Jediná přeživší Habanero Ebony Giant má kolem 20 papriček už dnes.

Až neskutečně plodná se ukazuje Bhut Jolokia Peach. U papričky s jedním miliónem SHU bych očekával trochu upejpavosti, ale nasazuje jeden plod za druhým. Co jsem ochutnával první zralou papričku, na patře by jste měli cítit opět lehkou svěží příchuť citrusů. Den po konzumaci, by jste pak na výstupních ústech měli cítit ... V určitých kruzích je to velmi ceněné.Jolokia Peach plodí jako blázen. Dva plody už se houpou na šibenici.

Nyní konečně můžeme popojet dál do hlubin pekla: Semínkům Trinidad Moruga Scorpion s dosahovanými 1,2 miliony SHU se daří dobře a rostlinky už nasadily dost papriček. Kolega tvrdí, že semínka pocházejí z papriček přeživších sparťanské podmínky pěstování, ale v nestřeženém okamžiku unikla zmínka o zakoupení zahradnického substrátu.

Carolina Reaper z mých loňských semínek se za svoji sestřičkou Morugou trošku opozdila s nasazováním plodů, ale tahle má holčička s pravidelnou denní porcí Kristalonu dělá plody i kdyby nechtěla. Oficiálně se k vám může přitulit a zahřát necelými 1,6 milióny SHU, neoficiálně až 2,2.Karolinkám se daří. Morugy jsou na tom ještě lépe.

Rekordy nebývají na věčné časy. Sice jsem nestihl sehnat Dračí Dech k praktické realizaci navrhovaných lékařských pokusů na odsouzencích (http://www.seminka-chilli.cz/nova-nejpalivejsi-chilli-papricka-na-svete-dragons-breath-2.48-milionu-shu/), ale Brown Bhutlah mám. Po divoké jízdě přežila z deseti semínek jediná rostlinka. Ta nyní má nasazeno 6 plodů. Květů má zatím málo, ale jejich dosavadní procento ztrát je 0. Jsem zvědavý, kam se limity posunou.Na Brown Bhutlah jsem zvědavý. Zatím moc květů nebylo, ale naopak žádný nepřišel nazmar.