Český Ráj a Hrubý Jeseník na kole za jeden den

Datum: 24.05.2015
Autor: Mapař

Kupodivu nejde o zpověď nějakého ultranabušeného cyklisty, ale k tomu ještě dojdu.

O každém víkendu mi poupátko říká, že si dopoledne mohu někam vyjet. Zrovna když se mi na zahradě u bazénu mezi kytkami se šálkem čaje v ruce leží tak dobře. Tož si tentokrát doopravdy vyjedu. 15, 17, 18, 19. Novými turistickými mapami jsem nedávno pokryl sever až k podhůří. Krkonoše a Jizerky mám z dřívějška. Bližší průzkum ukazuje, že Český Ráj nemám z okolí Labe až tak daleko. Tam a zpátky řádově stovka. Kdysi jsem zkoumal dosažitelnost od Prahy, ale odtud je to poměrně daleko.

Za Nymburkem (když se konečně přes pole a násep vymotávám z nové silnice 1. třídy letmo zaznačené v mapě jako rozestavěná) vnikám do spleti vesnic. Když tudy jedu na sever, pak u Seletic za méně než hodinu zaujme pás pahorkatiny porostlý smíšenými lesy. Mohlo by jít o odlehlejší a klidnější houbařsku alternativu Kerska. Poblíž je i přírodní park Jabkenicko s množstvím rybníků. V této oblasti asi nejperspektivnější tip na trochu přírody.

Až k Dolnímu Bousovu cesta ubíhá poměrně svižně. Pak už dávám víc orientačních a je jen taková polosvižná. S blížícím se Českým Rájem začínají přibývat cyklisté. Asi bych neměl slibovat určitý čas návratu, protože to už je u této destinace problém. Do skalní oblasti nakouknu alespoň pro ten pocit. Nápadné je množství borůvčí. Jinak příjezdová cestě od Dobšína na Srbsko nijak nezaujala. Málo skal. Některé oblasti zaznačené v mapě vypadají zajímavěji. Bohužel na vychutnávání celé devatenáctky se mi nedostává čas. Nezbývá, než se vrátit, a o víkendu si zajet užít osmdesát jedničku. Snad příště.

Obracím k návratu. Značení cyklistických cest v Českém Ráji vypadá, že se s ním v posledních letech oproti mapě trochu hnulo. Mažu tedy zpět po té samé cestě. Minu Horní Dobšín, rozsáhlé ovocné sady pod ním a zanedlouho jsem zpět na mapě 18. Koriguji předchozí zajížďku přes Jíkev a konečně se dostávám k městečku či vesnici Hrubý Jeseník. No, nevím. Stromů málo a výhled nic moc. Od Jeseníků bych čekal víc.

Zbytek cesty už poměrně frčí a celý výlet mě vyšel mírně přes 5,5 hodiny. Jednoznačně víc času.V navštívených místech je jen pár kamenů.Typická silueta v pozadí.Cestou ještě stíhám Jeseníky.