okolí Kácova

Datum: 08.05.2015
Autor: Mapař

Po nějaké chvíli opět někam dál. Za nějakou chvíli se vyhrabu z rovin Polabí a minu Uhlířské Janovice. Kytičku sice postraším Zručí nad Sázavou, ale protože od sekačky, skleníku a podobných nástrojů útrpného práva zdrhám teprve odpoledne, někde nějaké kilometry ubrat musím. A Kácov je o něco blíž.

Za Janovicemi se proberu z dřímoty a za běhu se rozhoduji, kudy jet. Koketuji s myšlenkou dojet po modré od Čestínu k Sázavě a pak se buď po silnici vrátit přes Kácov, nebo přes Zruč. Ani jedno není úplně ono. Od Kácova bych jel po silnici první třídy, Zruč je daleko.

Rozhodnutí ve Staré Huti odbočit ze silnice na zelenou značku to řeší za mě. Tímto způsobem se lze dostat do Kácova příjemným údolím po celkem přijatelně značené cestě. Řekl bych někde mezi pěti a sedmi body z deseti. Občas hádám, jednou vjedu poblíž Losin do nějakého dvora, když značka připouští dvojí výklad, ale takové věci se stávají. Cesta je zde hodně v zeleni, nikdo zbytečný, dá se bez větších problémů jet, tak co víc si přát.

V Kácově jdu na druhou část plánu vzniklého v souvislosti se zelenou značkou: Namířím na cestu po které jsem původně zamýšlel přijet. Je jí modrá značka od Račíněvsi do Čestínu. I ta má být hodně údolím, v lesích a se všemi podobnými náležitostmi. Protože modrá a červená tvoří páteřní turistické značky, očekával bych docela svižnou jízdu.

Až ke Koutskému mlýnu tomu tak je. Když zapomenu, že jsem relativně nízko, tak mi při pohledu na okolní vykácené svahy s několika smrky na okamžik probleskla vzpomínka na Jizerky. U Koutského mlýnu vás značka vyhodí na druhou stranu údolí. Zde je sice slabší stezka, ale pořád jedete asi 600 metrů. Pak se v určité závislosti na předchozím počasí budete možná docela divit. Modrá značka totiž bude tvrdit, že máte odbočit na podmáčenou louku na dně údolí a cca půl kilometru čvachtat přes ní. V této chvíli vás možná napadne, že vašemu (turistickému) vůdci přeskočilo a mrknete, kudy se to dá obejít. Zjistíte, že buď vypadnete z údolí úplně do pryč, nebo půjdete přes tu louku, nebo pěšky přebrodíte potok (Na té straně údolí, kterou jste před 600 metry opustili pokračuje ona původní zpevněná cesta, která vede přesně tam, kam potřebujete. Zpoza koryta potoka se na vás úplně směje.) Jinak jsou svahy zarostlé a pokus o postup velmi neefektivní. Nakonec jsem tedy zanadával a seznal, že podmáčená je jen první část louky. Ta procházka tam je vizuálně pěkná a nakonec jsem zpět na cestě.

Hodnotil bych jako zajímavý okruh v přiměřené vzdálenosti. Hodně lesů, dál od Kácova docela klid, v Kácově možnost se stavit na občerstvení. V létě něco bude otevřené pořád kvůli vodákům.Kolem Sázavy projedu k modré značce. Nějaký minimální ruch zde je.Kolem Sázavy projedu k modré značce. Poměrně dost zde kvetou Violky.Kolem trati posázavského pacifiku vede taková příjemná procházková cesta.Po modré pokračuji do Čestínu. Cesta je zpočátku zpevněná a bez problému.
Po modré pokračuji do Čestínu. Cesta je zpočátku zpevněná a bez problému.