s koly na Šumavě

Datum: 21.09.2014
Autor: Mapař

Krátce po startu točíme počínající nocí na východ. Z levé řady se odkrývá výhled na Brusel a okolní krajinu. Belgie asi nezná tmu. Tolik světel jsem neviděl snad ani v Arabských Emirátech. Jsou úplně všude jako ukázka naprostého pohrdání přírodními zdroji. Hodně velký kontrast s nekonečnými zelenými lesy Švédska.

Z letiště se dostávám rychle. Na tuhle služebku bezprostředně navazuje pauza: Týden na Šumavě. Nová kola Appache s průměry 27,5' se konečně provětrají trochu víc.

22.9.

V oblastech Churáňova začíná hodně stezek Šumavou. Trošku překvapil hotel Olympia. Stylově by ještě dnes dokázal vytvořit věrohodnou kulisu k zájezdu ROH. Jídlo a služby v pohodě, ale máte-li rádi na pokojích retro, budete vrnět blahem.

"Chceš také brusinky?"

Necelý půl kilometr od pramene Vltavy mě zaujme rozkvetlé brusinčí. Sáhnu dovnitř a kromě květů ukrývá i množství červených bobulek. V letošním roce zjevně začalo zadělávat na druhou úrodu.Jediné místo, kde se Vltava vejde do dřevěného žlábku.pro štěstíSvět se zbláznil. Vedle zralých brusinek jsou nové květy.

23.9.

Korkové špunty do uší mají víc, než 18 let. Ty samé exempláře, které jsem strkal do uší na vysokoškolské koleji, nasliním i dnes, aby mě bránily před Ordinací v růžové zahradě. V omezeném prostoru hotelového pokoje není úniku. Ani nevím, jak tohle dílo nazvat a neurazit například poctivou a užitečnou prasečí kejdu.

Dnešní propršené dopoledne odcházelo pomalu. Večer by naopak měl být z celého týdne nejjasnější. Dáváme tedy odpolední výlet k Vydře. Po trošku rozpačitějším začátku vyleze sluníčko a poupátko rozkvete tak, že jeho nadšení v některých sjezdech trošku brzdím. Celá cesta přes Turnerovu chatu, Antýgl a množství posledních hříbků začínajícího podzimu má kolem 26-ti kilometrů.

"Někteří lidé by se ani narodit neměli."

Většinu hostů hotelu tvoří zájezd mentálů. V duchu se ptám, jak si kytička představuje konkrétní implementaci. Představa mentála letícího ze schodů Olymp(ie) při zvolání "To je Sparta!!!" do dnešních dnů moc nezapadá.
    U Turnerovy chaty potkávám jednu hřejivou, pružňoučkou, poddajnou, pěkně padnoucí do ruky ...
    No nic. Už musím jít.
   Vydra nedaleko Turnerovy chaty.Vydra nedaleko Turnerovy chaty.

24.9.

"Kam vede ta žlutá?"

Podívám se na mapu.

"Také ke Zlaté studni, ale ušetří trochu stoupání."

"Tak pojďme po ní."

Se znalostí povrchů cest, vzdáleností, výškových profilů, pozicí hospod a lidské psychologie jsem připravil sofistikovaný plán cyklistické výpravy na Březník. Jedno chybné odbočení doprava hned na začátku 40-ti kilometrové cesty připravuje obtížný expediční terén už pár set metrů od hotelu.

Když se po desítkách minut vymotáme ze šumavských močálů, je má důvěra v reálnost dnešního cíle dost otřesena. Naštěstí kytička houževnatě jede. Kopce sice tlačíme, ale přece jen jsme kolem 13. hodiny na rozcestí pod Březníkem. Odkrývá se výhled na zvolna se regenerující svahy údolí a na Luzný.

Světlou chvílí je sedmikilometrový sjezd podél Modravského potoku."atlas" hub v Horské Kvilděv Horské KvilděK vrcholku Luzného se váží vzpomínky z minulosti.Luzenské údolí
Modravský potoku Modravského potokuZ Modravy jedeme přes Filipovu Huť.V plotech je elektřina. Nemělo by se tedy stát, že kozička strhne pletivo a začne požírat návštěvníky parku.

25.9.

"... Sejdeme se na vrcholu kopce."

Vzápětí si utírám krev z prstu, do kterého se říznu při ukládání mobilu zpět do batohu. To mám z toho, že jako každý houbař chodím ozbrojen.

CRRR, CRRR

"Kruci."

Nůž letí na zem.

"Ale dolů nechoď. Jdu nahoru lesem mimo cestu. To bychom se minuli."

"Ano zlatíčko."

Je zde velmi mokro a zima. Houby už mají po sezóně. Ještě se chvíli rozhlížím mezi stromy.

CRRR, CRRR ...

Oproti původní předpovědi začal čtvrtek deštivě. Svým způsobem to do sebe perfektně zapadá. Květinka potřebuje odpočinek. Houbaření přichází jako na zavolanou. Spolu s košíkem křemeňáků.

26.9.

Na Chalupské slati jsme v 10:47. Méně než hodinu po odjezdu. Vynoří se zde vzpomínka na firemní team building v roce 2012.

Při návratu se obracíme proti proudu Teplé Vltavy, ať se nevracíme stejnou cestou. Začíná mžít. Je fajn, když se silnice konečně dostává pod ochranu stromů a když je najednou ... křemeňák. Takto jich hned u silnice ve škarpě najdeme ještě 13. Aniž jsme to měli v úmyslu, zase v tom houbaření lítáme. Dnešní tečku udělá modrák asi 50 m od hotelu.na Chalupské slati