za falešnými Vydrami

Datum: 28.06.2014
Autor: Mapař

Odpoledne je vedro na padnutí. Opouštíme až příliš známý směr k Labi a zkoušíme méně obvyklou cestu do kopečků. Krajina je vyprahlá jak někdy na konci července. Její příjemné zvlnění, horko, vůně, pohled na vyprahlou trávu a různě rozeseté lesíky a remízky spíná někde na pozadí vzpomínky na výlety dávno minulé.

Máme za sebou objev cesty parkem kolem potůčku, kde si lze i v tomto dni dopřát příjemný stín stromů. Vracíme se z obce, která je krom souboru památek jen jednou z mnoha obcí. Program je trošku opižlanější, než jsem doufal, ale máme si to vynahradit posezením u jistého nejmenovaného rybníku, utajeného dokonce i na mapě z roku 2010.

Oddech začíná slibně. Celé okolí rybníku posekané, sucho, sluníčko, lavička a u břehu labuť s mláďaty. Labuť v létě - trošku nezvyklé. Kytičku zaujmou mláďata a vzápětí slyším její vzrušený hlas, že se mám jít na něco podívat... No, není to úplně to. Měl jsem se jít podívat na údajné Vydry.

Postupně nacházíme malé válečky plavající mezi rákosím ke břehu. Zde je vysypáno zrní, což by dlouhodoběji mohlo pomoci vysvětlit přítomnost labutí rodinky. Ona vydří mláďata se pohybovala na vysypaném zrní v těsné blízkosti labutích mláďat a baštila jej. Hned dvě věci, které mi k říčnímu dravci moc nesedí. Ocas je spíš, než k aktivnímu plavání, dlouhou oháňkou potkana. V tom okamžiku mi dochází, co je údajná Vydra nejspíš doopravdy. I po ověření na netu to ale nestačí k tomu, abych naprášil, kde všechny ty roztomilé Nutrie mají bejvák:válečky připlouvajírodič s mladýmidalší rodič s mladýmirodič s mládětem
pospolujeden z rodičůpospolulabutě
Rybník má pěkně upravené okolí.soutěž v potápění