pomlázka v Tatrách

Datum: 17.04.2014
Autor: Mapař

Nastává výlet ve kterém nemám tak úplně prsty, ale rád si ho užiji. Určitá komplikace může být v tom, že zatímco budu přímo u mých nejoblíbenějších hor, bude možné si je většinu doby jen zdálky prohlížet. Když se mi hned po příjezdu podaří získat na pár hodin "opušťák", tak toho jaksepatří využívám.

Nedaleký vrch Poludnica vypadá na mapě opravdu blízko. Počítám půldruhé hoďky na vycházku. Když za 55 minut po startu míjím lidi vracející se z vrcholu, jsem nucen odhad korigovat na 2 hodiny. Pozdější pohled ukáže, že jsem trochu přehlédl 800 výškových metrů stoupání. Jsou zde zbytky sněhu. Na zpáteční cestu si ponechávám přiměřenou opatrnost a něco teplejšího, než jen tričko s krátkým rukávem.Blatouch už letos stihl vykvést i zde.Na horní sjezdovce jsou dosud zbytky sněhu.Jeskyně je bez medvěda. Jestli to nebude tím, že
      kolem jejího ústí prochází turistická trasa.Poludnica
PoludnicaNa zpáteční cestu si ponechávám přiměřenou opatrnost.Sestup po sjezdovce se v dalších dnech podepíše na mých tricepsech.

Na další den je připraven dezert v podobě výletu do Vysokých Tater. Už dříve jsem zde popisoval, jak se květinka v létě seznamovala se skutečnými Vysokými Tatrami. Dnes si zajedeme na Štrbské pleso ... jen tak pro úplnost.výlet na Štrbské plesoNa Solisku se dosud lyžuje.výlet na Štrbské plesoU Štrbského plesa je k vidění první žabička.
Slovenská prvá pomockoleje zubačky

Sobota je věnována vyvalování se v termálkách. Protože celý den, či dokonce více dní u bazénu je jen pro silné jedince, je odpoledne volné. Daří se v něm chytit poslední večerní termín prohlídky Stanišovské jeskyně.Stanišovská jaskyňa; Stíháme poslední dnešní prohlídku.Stanišovská jaskyňa; Tomuto partyzánovi asi ještě nikdo neřekl, že SNP dávno skončilo.Stanišovská jaskyňaStanišovská jaskyňa
Stanišovská jaskyňaO patro výš jistí lano jeskyňář zapomenutý zde před pár lety.Stanišovská jaskyňa; Jedno z mála míst klasické vápencové výzdoby.Stanišovská jaskyňa; Tunel se na konci ztácí ...
Stanišovská jaskyňa; ... v cca 30-ti kubících vody.Stanišovská jaskyňa; Zdejší kámen se stal posledním lůžkem jeskyního medvěda.

Neděle je použita na hromadný pěší výlet:V trávě se objevují první houby.Vyrážíme na sjezdovku.Tento způsob tréninku jeví se mi poněkud přemrštěným.Hladké hřebeny Roháčů jsou jemným pokušením na léto.
Výsadek hledá signál neznámé formy života, rezistentní vůči technickému pokroku.KriváňPoludnicakvěty v cca 1000 metrech
svahy RoháčůPoučením z mého sestupu sjezdovkou je dělání serpentin.