Tajuplný ostrov

Datum: 09.01.2014
Autor: Mapař

"Zatím jsme neviděli žádné Čechy. Tady se mi líbí."

Je 12. leden. Slunce bylo téměř přesně v nadhlavníku. Nyní se z půlky koupe v oceánu a na hodinkách mám 15:55. To bylo k zeměpisné šířce a délce pro doplnění názvu ostrova do této hádanky.

Obyvatelstvo

Na rozdíl od souostroví Seychely zde převažují Indové. Na Seychelách Kreolové. Ani neuvažujte o tom, že by jste zde dělali dojem s nějakým iphonem či tabletem. To tu má každý harant.

Ekonomika

Ostrov je samostatný stát. Jeden jeho čmrdlík je v přepočtu cca 0,6 českého čmrdlíku – (Pokud znovu nezasáhne ČNB). S více, než milionem obyvatel se více podobá zemím, tak jak je známe. Díky dostatečné rozloze je možné zde něco pěstovat a vyrábět. Nemalá část zboží je tedy místní (převažuje produkce třtinového cukru – a navazujícího produktu ...) Vlastní produkce má vliv na ceny, které jsou podobné našim.

Nákupy

Zdejší obchodní styl je agresivnější, než na co jsme běžně zvyklí:

Doprava

Na zapůjčení auta se vykašlete. I když by se párkrát během pobytu něco hodilo, máte zde silnice, kde:

Využijete-li bus, je třeba počítat s hvězdicovou topologií dopravního systému ostrova. Do hlavního města se dostanete snadno, ale pobřeží tímto způsobem nedáte. Jedině taxi. To by vás za den mělo vyjít kolem 1600 Kč (+něco)

Ubytování

Nemělo by být těžké sehnat i poměrně levné. Sem se ale asi nepotáhnete do přístřešku posazeného vedle diskotéky a bez bazénu. Řekněme, že taková střední třída už je v pohodě. Před příletem vyplňujete ještě v letadle místo pobytu. Rezervujte si raději předem.

Příroda

Sever ostrova z převažující části pokrývají plantáže cukrové třtiny. Geograficky zajímavější je jižní půlka. Z ní část pokrývá vysočina s pár národními parky a s nejvyšším bodem mírně nad 700m. Rovněž je zde ZOO, kde si můžete pohladit želvu a ve stylu domácí čičinky dokonce i naprosto živého geparda či lva (máte-li více, než 150 cm a 600 peněz). Je zde i rezervace s krokodýly, ale v ní je to tuším bez hlazení.

Stravování

Přijde na to, jaký podnik si vyberete. Pokud jde o převažující jídla, na prvním místě je indická kuchyně. I když se snad nemusíte budit hrůzou při představě hadí pochoutky, očního vývaru a chlazených opičích mozečků, je vhodné mít na paměti, že jde o civilnější indickou kuchyni a ne speciality z nějaké pražské restaurace. Z masa se hojně vyskytuje kuřecí (krávu nejí Ind, prase Muslim), druhé je jehněčí, nejčastějším typem úpravy je smažení. Ryby zde samozřejmě seženete také.

Dost keců a pojďme do vody

základní představaBlíž břehu je mrtvých korálů víc.Korály dál od břehu bývají v dobrém stavu.Tohle se zde také vyskytuje.korálový porost plný života

sumýši a mořští červiPrvní pohled do vody: I zde se lze potkat s důvěrně známým druhem středomoří - Sumýš.Sumýši zde byli ve více verzích.V mělčinách je hojně zastoupen tento mořský červ. Na jeho konci jsou vidět výběžky, kterými v okolí chňapá po potravě.

běžně se lze setkat se čtverzubcijeden z druhů čtverzubcůjeden z druhů čtverzubcůNěkteří čtyřzubci jsou opravdu rybičky k zulíbání.

neškodné korálové rybkyO život zde není nějaká nouze.Klipka Srílanskáv pozadí Klipka Žlutádalší korálová rybka
Bodlok Příčnopruhýkorálové rybkyOblíbenými rybkami jsou i Bičnonoši.Klipky Srílanské
Klipka SrílanskáJedna z fešand, které se nepodařilo určit.korálové rybkyTyto nejsou nijak zvlášť plaché, ale nic špatného nedělají.

hvězdiceLze tu nalézt maličké hvězdice. Tato byla ještě živá, takže obratem putuje do vody.Hvězdice potkat lze, ale na každém metru přeci jen ne.

hlídací rybyOstenec PicassůvPři koupání na vás téměř určitě bude zírat Ostenec Picassův. Zde bych varoval: Je teritoriální, těžko se zahání, pravděpodobně ho rajcuje modrá barva a docela citelně kouše. Ještě přidejte vrčení a máte dokonalou hlídací rybu.

dodané atrakcejedna ze sošek nastrčených do lagunyTohle těžko si vysvětlím jinak, než jako atrakce na koukání z lodí skrz prosklené dno. Jedno místo je přímo označeno bójkou a všechna další místa se soškami jsou blízko.rybička se sochou; Teto druh vypadá, jako když rybička týden zrála v tropickém pralese.

někdo zde pracuje jako čističZde je možné zastihnou mycí linku čističů v plném nasazení.

různéRybka je sice dravá, ale člověkem si nenechá kazit chuť.Celé pětičlenné hejno Olihní vidím poprvé.

čas přitvrditJe rybička vidět dobře? Tohle bude nějaký druh platýse.Rybu se nepodařilo určit. Pohybuje se po dně na malinkatých nožičkách.Medúza může být spíše nepříjemná, než doopravdy nebezpečná. Možnou výjimkou by byly čtyřhranky, jejichž jed bývá smrtelný. Tuším, že běžně dostupnou protilátkou (nanášenou na popálená místa) je alkohol.

MurénaK Muréně Tečkované (také kousek od břehu) bylo nutné vrátit se dodatečně a především sám. Vzhledem k tomu, že i ona patří mezi druhy s jedovatým kousnutím, byl předchozí odchod na břeh poměrně uspěchaný.

PerutýnPerutýn je jednou z ryb, na které je lepší nehrabat. Dobrou zprávou je, že kontakt s jeho trny by jste ve většině případů přežili.

vodní hadiMožná vám korálová laguna bude připadat bezpečná - než najdete svého prvního hada. Co je mi známo, člověku se na většině míst nedostane přes kůži, ale nechystám se to ověřovat.Daří se najít ještě druhého vodního hada.

rejnok TrnuchaSetkání s rejnokem Trnucha asi není zcela běžné, ale možné ano. Nezdál se úplně plachý - na rozdíl od nás.

a samozřejmě celkový náhled

Dění nad hladinouKočár je připraven.interiér Boeingu 777Letiště na ostrově není tak malé, jako to na Mahé.večer na pláži
K návštěvě hlavního města nemá být problém využít zdejší hromadnou dopravu,Tržiště v hlavním městě je drahé, ale pár extra věcí by zde mělo být možné vidět.Banány by samozřejmě mělo být možné nabrat i v supermarketu.Banány by samozřejmě mělo být možné nabrat i v supermarketu.
Banány by samozřejmě mělo být možné nabrat i v supermarketu.Rozdílem od supermarketu bude jistě rybí trh, ale jak často si budete kupovat rybu a na hotelu ji pak pokoutně připravovat?Většina pláží je takto obehnaná bójkami. V praxi fungují spíše jako varovné "za námi jsou čluny, vodní proudy a hladové rybičky".Pozemky mezi přílivem a odlivem jsou ze zákona veřejné. Část pobřeží může být takovýto háj přesličníků.
Dva týdny bez mráčků by asi moc zábavné nebyly.Až k hraně korálového útesu bývá relativně mělko, ale zvláště za přílivu v pohodě.V oblasti se prudce rozvíjí turistický ruch.Hrana korálového útesu bývá problém i pro čluny. Jsou v ní označeny místa vhodná k průjezdu.
Ostrov leží poblíž obratníku a je vrcholné léto.Kolem ostrova je frekventovaná námořní cesta mezi Perským zálivem a Jihoafrickou republikou.Ani v noci to moc pod 30°C padat nebude.Ubytování se dá nazvat příjemným.
Hlavním zdejším vyznáním je hinduismus.Návštěvnické centrum zdejší ZOO upozorňuje na mnoho dalších atrakcí,ZOO - ptactvoZOO - želvičky
ZOO - klokaniZOO - vysoká zvěřZOO - čičinky s možností mazleníZOO - čičinky s možností mazlení
ZOO - Možnost mazlení s čičinkami zde má určité limity.Vzrostlá cukrová třtina je výrazně vyšší, než člověk.Hlavním zdejším vyznáním je hinduismus.Hlavním zdejším vyznáním je hinduismus.
Vnitrozemí na první pohled připomíná naší krajinu. Ale zdání klame. Tím jehličnatým nejsou borovice ale přesličníky, naleznete zde orchideje a další odlišné druhy.Ochoz se zábradlím dává představu o skutečné velikosti sochy.Jak už to na hinduistických místech bývá - vonné tyčinky.Vnitrozemí skrývá i řadu jezer.
Nemohu vynechat.Některé vysílače jsou maskovány jako palmy.Rozloha národních parků není úplně malá.Vrchovina je tvořena sopečnou půdou. Zde je část odkrytá jako turistická zajímavost.
Existuje možnost vyplavat za korálovou bariéru. Ale já sám to považuji za příliš riskantní. Ne všichni tento pohled sdílí,Z "bezpečné" ohrádky korálové laguny není žádný spěch.večer na plážiZde si lze prostudovat nové trendy v distribuci elektřiny. Ještě to není Indie, ale už ta první vlaštovka.
Ostrov může být zasažen hurikánem, ale jen vzácně. Obyčejné deštivé počasí či menší bouřka naopak tak vzácná není.Ostrov může být zasažen hurikánem, ale jen vzácně. Obyčejné deštivé počasí či menší bouřka naopak tak vzácná není.Za odlivu bývá v některých částech laguny trochu problém s plaváním. Ledaže by jste patřili k lidem, kterým 40 čísel bohatě stačí.Za odlivu bývá v některých částech laguny trochu problém s plaváním. Ledaže by jste patřili k lidem, kterým 40 čísel bohatě stačí.
Dvoupatrový kočár s čtyřspřežím je připraven k cestě do Dubaje.Lze si vybrat z nabídky filmů, aby bylo k dobrému jídlu a pití i něco na zábavu.Órijó, startujem!Ještě jeden pohled na hlavní město.
Plošina byla k přístavu přivezena teprve včera. Tipoval bych, že ji z JAR posílají do Emirátů. Leda by pod přístavem nějaký aktivista našel ropu.Brzy se ponoříme do stínu.Za Dubají se zavřely mraky a první zemí prosvítající z nekonečného mléka se stávají až Vysoké Tatry.Česká Republika má neuvěřitelně kompaktní poprašek na celém území.