malý průvodce souostrovím Seychely

Datum: 13.05.2013
Autor: Mapař

"Škoda, že mi ten řetízek byl krátký. Tenhle prsten s lístečky se mi líbí víc než ten druhý, ale mají ho strašně malý. Nevím, zda si tu vyberu. Co myslíš ty?"

Prodavači se už nějakou dobu lopotí se všemi možnými vzorky zboží. Jsme při zpáteční cestě v Dubaji na letišti a určitě zde má smysl nakupovat některé věci hlava nehlava, dřív než se to k nám dostane přes 10 překupníků. Zálibně si prohlížím hlavně prstýnky z 24 karátového (investičního) zlata prodávané na váhu. Jsou blízké ceně zlata na světových trzích a tak už to nemá kam padnout. Přecházím ke starým osvědčeným metodám správy erárních peněz:

"Já nevím. Měl by se líbit hlavně tobě. Uvidíme. Buď si vybereš, nebo mi vrátíš 395 Euro a jedeme domů."

Z toho je jasné, proč stát stále ví, kam s penězi. I my odlétáme s jedním z těch 24-karátových prstýnků.


Na cestě

Kdepak. Toto nebyla normální dovolená. Stojím tváří v tvář přání svatby někde daleko u moře. Zasvěcené výpovědi o tuzemských svatbách referují až o 6-ti ciferných částkách, takže i tu zahraniční dovolenou lze navrhnout trochu velkoryseji, aniž by bylo třeba těch prachů nějak moc litovat - nakonec, než je nacpat do zdejších daní...

Shodujeme se na koupání jako převažující aktivitě, na hezkém prostředí a mají tam pokud možno být želvy. A pochopitelně mají být tamní svatby uznávány zde. Seychely? Přirozeně. Jak jinak?

Nyní hodím pár poznatků do textu. Třeba někomu přijdou k duhu.

Když poletíte na Seychely, budete přistávat na ostrově Mahé. Doslova na beton. Nikde jinde není dost dlouhá přistávací dráha. Z našich končin zřejmě nevyrazíte nijak jinak, než pohodlným velkým Boieingem Emirate Airlines přes Dubai. Za cestu turistickou třídou dáte kolem 50 klacků. S tím neuděláte nic. Když už budete na ostrovech, koukejte si to tam pořádně užít, jinak nebyl důvod k tak drahé cestě. Emirate Airlines jsou stylově podobní Turkům: Dobrá jídla, pití, kolik chcete, zobrazení průběhu cesty, kovové příbory, atd. Nerozdávají pásky přes oči a ucpávky uší.

Také bych upozornil na pár základních vlastností těchto končin:Čekáme v Praze na letadlo do Dubaje. Respektive na začátek nastupování.Tak takto vypadá interiér Boeingu Arabských Emirátů.V Dubaji bude jen krátký čas na přestup.Pro lidi z naších zeměpisných šířek bude rovněž nezvyklé, že Seychely nemají letní čas. Bodeť. Co by s ním na rovníku dělaly?
Dubai. Už při nočním příletu praští do očí, jak je zdejší krajina umělá. Zdejší letiště je ale pohodlné s veškerým komfortem a různými vymyšlenostmi - viz toto UFO.Pod zářícím mraky, pod mraky voda Indického oceánu a v ní (doufejme) nějaký ostrov. Film Trosečník se točil právě někde na Seychelách.Zde budou jen krátké 12h dny a velmi stabilní vedro.Po přistání máme najít zástupce Creole. Creole Travel Services je největší cestovka Seychel. Její lidé se poznají dle tmavomodré košile s motivem květů Frangipani.
Z letiště jsme obratem odvezeni do přístavu. Tuším, že na Praslin odtud pojedeme nějakou jinou lodí.Ve zdejších končinách se z moře dolují jen ryby. Pak je tu ještě nějaká lodní doprava, ale nic obřího to asi nebude. Celé Seychely mají kolem 80000 obyvatel a poloha z nich žádné velké překladiště asi dělat nebude.přístav v MahéHladina je zvlněná trochu víc, než v umyvadlech typu Jadran.

Praslin

Ubytování v La Reserve (http://www.lareserve.sc/) doporučuji jednoznačně. Jediným omezením je cena 5-ti hvězdičkového hotelu, ale tihle účtují plným právem. Služby La Reserve jsou perfektní. Svatební obřad umožňují. Pro potřeby kuchyně mají svoji vlastní zahrádku s kořením.

Praslin - místa osobních zajímavostírestaurace hotelu La ReservePrvní nesrovnalost: Cedule neupozorňuje na rejnoky. Jeden z prvních tvorů, kterého jsem zahlédl, hned jak jsem vlezl do vody.La Reserve má vlastní výběh se želvičkami.Anse Volbert má oproti hotelové pláži pohodlnější přístup do vody, ale zde asi nic nevyšnorchlujete.
super market u Anse VolbertKrom supermarketu jsou u Anse Volbert i různé stánky.U Anse Volbert je možné koupit i různé místní suvenýry. Ale dost nákupů. Pojďme se už konečně koupat.poblíž potápěčského střediska na Anse Volbert
Skulptura v prostředku hotelového bazénu obsahuje záchody. Pohodlné řešení.Nad bazénem (mimo záběr) je i hotelový bar.západ slunce u La Reservehotelová restaurace v La Reserve
Cestou je k vidění zase jiný kus pobřeží. Ostrůvek naproti se jmenuje Curieuse.Pro cizince se zde staví nové vily chráněné před tsunami nadmořskou výškou. Ani ne tak drahé. Nejlacinější kuču pořídíte od 3 milionů ... dolarů.Vrchol odolal. Byl kvalitně obrostlý trny. Ve slané vodě si hojím krvavé šrámy.zrající plody Coco de Mer; Zrají 8 let.
Coco de Mer v parku Valée de MaiCoco de Mer v parku Valée de MaiTyto rostliny se zde používají na živé ploty.Vanilka pnoucí se po kmeni je druhem Orchideje.
v parku Valée de Maiv parku Valée de Maikoření pro potřeby kuchyně La Reservejedna z želv v La Reserve
Skořicovník patří zde k těm nejrozšířenějším stromům. Krom kůry se dají použít i listy.hmota vytékající z kaučukovníkuvýhled na zátoku u La Reserve

La Dique

La Digue je něco na způsob ospalé díry. Co jiného by jste na tak malém ostrově také očekávali? Přístup do hlubší vody za šnorchlováním je zde obecně problém. Můžete, ale je to riziko (korály x vlny). Pokud vám zde nabídnou nějaký šnorchlovací výlet člunem, jděte do toho. Za půlden se zřejmě vyřádíte až dost. Celý ostrov lze bez problémů projít pěšky, ale s vypůjčením kola je zde pohodlněji. Nežeňte se sem s vidinou řízení auta. Nic nedostanete. Zde si půjčíte kolo a dovolenkujete.

Ubytování v Patratan Village (http://www.patatranseychelles.com/) je s La Reserve na stejné úrovni, jen pokud se týče počtu hvězdiček a ceny. Jinak i oko netrénovaného turisty zaznamená nedosažení laťky nastavené v La Reserve proklatě vysoko. V minulosti zde zřejmě byla lávka ze skal do hluboké vody, která usnadňovala šnorchlování. Podrobnější prohlídka skály odhalí rezavý kus železa. Její obnovení by vzhledem k obecným problémům s překonáváním korálů všude na La Digue velmi zvýšilo atraktivitu tohoto místa. V současnosti může být v hledáčku také L'Ocean (http://www.seychelles-hotellocean.com/) zaměřený více na japonskou klientelu.

La Digue - místa osobních zajímavostíOdplouváme na La Digue. Katamarán je o trošku menší a pomalejší než na Mahé.I zde máme zástupce Creole Travel Services. Třetí zleva.Také zde máme první výraznější liják.Kola zde nejsou špatná, ale vystavena silnějším klimatickým podmínkám a slabší údržbě. No nic. Jedeme.
Suchozemské želvy se zpavidla volně nevyskytují. Důvodem je to,  že pustoší, na co přijdou. Jsou velké, těžké a nějaký menší keř není pro jejich krunýř překážka.Cesta na odlehlou Grand Anse vede skrz prales po takovéto pohodlné cestě. Teprve v blízkosti pláže se to mění na "polňačku".Japonští turisté navštívili Grand Anse. Ne že by ty 3 kilometry ujeli na kole, nebo dokonce ušli, aby si ten ostrov trochu prohlédli a vychutnali. Minibusem přijede až k pláži organizovaná rychlá rota Japonců s připravenými foťáky, vyskáčí ven, udělají cvak-cvak a obratem tím minibusem zdrhnou. Akce byla provedena čistě a rychle.Na Grand Anse je koupání doporučeno sebevrahům - masochistům. Pokud by se velkým vlnám nepodařilo vás umlátit o korály, tak vás alespoň odnese proud. Je třeba občas nakrmit rybičky.
zdejší policejní vůzVedle je Petite Anse (malá pláž), která má ty samé rozměry co Grand Anse (velká pláž). Ještě za ní by byla Anse Cocos.Želva mi zvyšuje pupularitu pošramocenou dlouhým stoupáním.Místní obyvatelé mají většinou o něco méně luxusní bydlení, než pět hvězdiček. Ale v kraji, kde 30°C bylo, je a bude, nejsou takové nároky.
Vracíme se ke kolům.Vracíme se ke kolům.Kaloni jsou v lesích velmi hojní.výběh želv nedaleko Anse Source d Argent
Navštěvujeme Anse Source d Argent po svatbě ještě jednou.Navštěvujeme Anse Source d Argent po svatbě ještě jednou.Navštěvujeme Anse Source d Argent po svatbě ještě jednou.Navštěvujeme Anse Source d Argent po svatbě ještě jednou.
výhled od PatratanuPřístup do vody v blízkosti přístaviště je dost špatný. Vede skrz hromady korálů a dostat se přes hranu útesu napřímo je poměrně riskantní.Pláž u přístavu. Polarizační filtr usnadňuje těžkou šichtu s vyráběním závistivců.Pláž u přístavu. Polarizační filtr usnadňuje těžkou šichtu s vyráběním závistivců.
Pláž u přístavu.maják u přístavuu přístavuu přístavu
Mezi LZkoušíme druhý směr k Anse Fourmis. Ostrov jako takový se objet po pobřeží nedá.Máme výlet k pořádnému šnorchlování mezi rybičkami a k mořským želvám.Někde poblíž půjdeme za rybičkami.
Batmany můžeme vidět i z balkónu nebo z restaurace. Jsou všude.kameny u přístavištěCvičně si dopřáváme Humra, ať to zde máme se vším všudy.Lehátko nejvíce vzdálené od L
Patratan krátce před večeří.na Grand Ansecíl maratonuU přístavu děti kajakují na vlnách. Najdou si vždy nějakou větší a jedou na ní k pláži.
Rybolov pro běžnou denní potřebu.ještě poslední ohlédnutí k Anse Gaulettes

Mahé

Sun Resort (http://www.sunresort.sc/) bylo velice příjemným překvapením. Na to, že jsme od Mahé už celkem nic nečekali, jsme najednou jak v ráji. Papírově je počet palmiček (hvězdiček) dost pod úrovní Patratanu, ale reálně se oba hotely přinejmenším vyrovnají - Sun Resort za poloviční prachy.

V průvodci se dozvíte, že zde téměř nejsou dopravní zácpy. Na průvodce v tomhle klidně zapomeňte. Na Seychelách je zaregistrováno mírně přes 20000 vozů (čísla napsaná na SPZ), což na ucpání silnic malého ostrova pohodlně stačí.

Mahé - místa osobních zajímavostív botanické zahradě na Mahév botanické zahradě na MahéDalší výlet povede přes Viktorii k vodopádům a šnorchlovací pláži u Ephelia Resort. Auťák by byl drahý a riskantní nesmysl (jezdí se vlevo), taxík už je lepší ale bus ideál. Dostatečná frekvence, dosah a cena. Jízda stojí v přepočtu cca 10 korun.u Ephelia Resort
u Ephelia Resortu Ephelia ResortVydáváme se k vodopádům a míjíme porosty mangrovníků v místech, kde se mezi přílivem a odlivem míchá říční voda s mořskou.u vodopádů
Jezírko je místy docela hluboké. Dá se do něj skočit ze skály.Palmy Coco de Mer přímo v areálu Sun resort a ve vedlejší zahradě. Na snímku je to ta levá. Pravá nikoliv.Za plotem je jiná samice Coco de Mer. Ta má ořechy. Kde je tedy samec?A tady je Coco de Mer - samec. Malý zakrslík, který se svým nářadím dosáhne jen na svou družku a sousedky z něj nic nemají.
areál Sun Resort

návrat

Máte-li chvíli v Dubaji alespoň na letišti, jednejte. Tip: zlato a elektronikaProlétáme nad Irákem. Na pohled zvláštní krajina. Vypadá jako pokrytá obdělávanými poli písku.Prolétáme nad Irákem. Na pohled zvláštní krajina. Vypadá jako pokrytá obdělávanými poli písku.Řeku Tigris máme jako na dlani.Řeku Tigris máme jako na dlani.
Napravo máme poloostrov Krym s Jaltou. Dneska se tam zdá být klid. Žádnou konferenci nevidím.počasí většiny Evropy