Zdá se, že jsme už nějakou dobu ve válce ...

Datum: 09.07.2012
Autor: Mapař

... o informace a možnost normálně žít.

Akorát se zde trochu blbě hledá frontová linie. Zdá se, že obecně to funguje takto: Stát (libovolný) jako mocenská struktura starající se chov ovcí ve stylu "chléb a hry". Na druhé straně občané, z nichž někteří by se také rádi snadno dostali k lizu (často včetně komerčního a zadarmo), ale značná část to asi moc neřeší.

Pokud se z čiré naivity domníváte, že žijete ve svobodné zemi, mohu vás obratem vyvést z omylu:

http://blok.hrach.eu/

Telefónica O2, Vodafone, Praha 5 NET, Praha 4 Bezdrátová, T-Mobile, Praha9net, ePraha8. Ano, seznam cenzorů není úplně malý. Bohužel to není výplod choré mysli. Jistý člen tohoto seznamu mi během mé dovolené uvařil cenzurní polívčičku tak diletantsky, že nefungoval dokonce ani příkaz ping na jeho vlastní server. Nástrojem obcházejícím tyto filtry se podařilo potvrdit, že zmíněné železo na druhém konci drátu pořád je a nerušeně běží.

Co se vlastně děje? Je to v zásadě jednoduché. První možnost: Operátoři se snaží předejít tlaku ze strany legislativy tím, že si preventivně nadělají do kalhot. TOP09 se už podruhé snaží protlačit zákon přenášející odpovědnost za obsah na poskytovatele připojení. Tento zákon by měl komerční podstatu, protože by si jím "pastýři" hlídali "své" peníze držené "jejich ovečkami", či lépe "jejich voly". Jde o hazardní hry na netu. Druhý možný důvod: Operátoři si připravují nákladnou infrastrukturu, u které předpokládají, že po nich bude v blízké době vyžadována.

Pokud náhodou ztrácíte stabilitu, zde máte ještě do druhé nohy:

http://piratskenoviny.cz/?c_id=697036

Na nějaké vznešené ideály související s cenzurou myslím můžeme klidně zapomenout. Loňské znění novely zákona 480/2004 Sb. (zrušené ústavním soudem) ani nedává jinou možnost:

§2a
Odpovědnost provozovatelů elektronických prostředků

Provozovatelé elektronických prostředků jsou povinni zajišťovat nemožnost připojení uživatelů ke stránkám elektronických prostředků nabízejícím či umožňujícím účast na loteriích či jiných podobných hrách provozovatelů, kteří k tomu nemají povolení vydané podle zvláštního právního předpisu (4a), obsahujícím reklamu na takové služby či činnosti, nebo takové činnosti propagujícím či podporujícím.

Způsob, jakým chyboval můj operátor, jasně ukazuje, kam tyhle cesty vedou. Strašně moc chci věřit tomu, že zablokování mého SMTP serveru nemá žádnou souvislost s tím, že operátor nabízí jiný mailový účet ve své vlastní správě. Fakt, že byla blokována i jeho vlastní doména, naznačuje spíše to, že přijal nové programátory (ať už z Čech či z Libye), kteří od bývalého zaměstnavatele propašovali nějaké programy.

Co dál? Vidím jedinou možnou pojistku: Začít si zvykat na rutinní používání prostředků obcházejících kontroly. Prohlížeč TOR, šifrované VPN přípojení atd. V současné době je již blokace zrušena, ale důvěra pochopitelně také.

https://www.torproject.org/

PŘI POUŽÍVÁNÍ BACHA NA VIRY, TRÓJSKÉ KONĚ A PODOBNOU HAVĚŤ !!! Nelze doporučit, aby tím byl zcela nahrazen původní prohlížeč.