Hodonická časovka

Datum: 26.04.2008
Autor: Mapař

Přípravy na Hodonickou časovku začaly poměrně brzy. Tentokrát údaj "od 7 hodin" skutečně znamenal od 7 hodin a ne "nejdříve od půl osmé".

Závod se jede na trati s výrazně omezeným provozem, kdy by se na deset kilometrů dlouhém úseku silnice měli vyskytnout skutečně jen místní. Počasí pěkné. Nic tedy nebrání v zajetí dobrých časů.

Představu, jak se takové závody jezdí na běžných silničních kolech, můžete rovnou zahodit. Záhy se u startu začínají shlukovat závodníci, a vyndávat z aut různé divné stroje. Často takové, že by se za ně nemuseli stydět jezdci na Tour. Zřejmě to nějaký význam má. Když jsem si po závodě vyzkoušel těch samých 20 km časovky na horském kole s MTB plášti, širokými blatníky a vezl na zádech velký batoh, byl jsem o cca 45 sekund pomalejší, než nejpomalejší změřený závodník. Při těchto rychlostech je klíčová aerodynamika. I tak vás nakonec nápor vzduchu udrží na nějaké konečné rychlosti. Je to tím, že potřebný výkon stoupá s její třetí mocninou. Každá minuta je pak veliký rozdíl.

Akce dopadla dobře v tom smyslu, že nikoho neseškrabávali z asfaltu. Chvilkou nejistoty byl průjezd houkající sanitky, ale zřejmě to nemělo se závodem souvislost. Po závodě bylo možné zajít na "dietní" klobásky. Výhodu tohoto meníčka vidím v tom, že mi někteří sportovci dobrovolně odevzdají stravenku.

Samozřejmě nepřipravím čtenáře o odkaz na výsledky a ilustrační foto:

http://www.gymzn.cz/masters/db/vysledky.php?kod=1143



přípravyjiný kraj, jiná pořadírozcvička před závodemobjevují se jezdci na divných kolech
rozjížďkystartpřed cílempřed cílem